Afgańczyk z karabinem AK-47 podczas szkolenia z posługiwania się bronią. Źródło: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 1st Class David Frech
Afgańczyk z karabinem AKM podczas szkolenia z posługiwania się bronią. Źródło: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 1st Class David Frech

10 tysięcy AKM dla Afganistanu

W środę, w dniu 24 lutego 2016 roku w Kabulu wylądował samolot transportowy z ładunkiem 10 000 tysięcy automatów Kałasznikowa, czyli popularnych karabinków automatycznych AKM. Celem tego pakietu pomocy wojskowej dla władz w Kabulu jest pomoc w zdławieniu odradzającej się rebelii.

Dostawa karabinków automatycznych AKM następuje trzy dekady po tym, jak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) wycofał się z Afganistanu po niemal 10-letniej okupacji. Dzień wycofania się wojsk radzieckich z Afganistanu (15 lutego 1989 roku) stał się afgańskim świętem narodowych.

Jak stwierdził Tawab Ghurzang, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Afganistanu w wywiadzie dla amerykańskiej sieci informacyjnej NBC News, karabiny szturmowe ? broń wszechobecna w zniszczonym przez wojnę Afganistanie ? są częścią dużego pakietu rosyjskiej pomocy wojskowej, która obejmuje również śmigłowce i broń ciężką.

Dostawa karabinów AKM to pierwsza pomoc wojskowa dla Afganistanu od Federacji Rosyjskiej od czasu obalenia Talibów w 2001 roku.

Rosja trzymała się z daleka od Afganistanu po klęsce radzieckiej interwencji w Afganistanie (25 grudnia 1979 ? 15 lutego 1989) oraz wywołanej przez ataki terrorystyczne (do których doszło 11 wrzenia 2001 roku) interwencji koalicji ze Stanami Zjednoczonymi na czele, ale odgrywała dużą rolę w tej operacji ? zezwalając na dostawy zaopatrzenia dla sił koalicji prowadzących operacje w Afganistanie przez jej terytorium.

Po wycofaniu się sił amerykańskich i NATO, Afganistan zmaga się z rosnącą rebelią talibów oraz grup powiązanych z ISIS (Państwo Islamskie). Chociaż Rosja nie dzieli już granicy z Afganistanem, istnieją obawy, że rebelie i wszechobecny chaos panujący w Afganistanie rozprzestrzenią się do republik w Azji Środkowej i na jej południowo-wschodnią flankę.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.