11 listopada. Święto Wolności.

Dziś 11 Listopada. Obchodzimy święto niepodległości.  Polska – kraj, którego przez 123 lata nie można było znaleźć na mapie Europy odzyskał niepodległość. W dniu dzisiejszym tak ważnym dla Nas wszystkich warto przypomnieć jak doszło do tego, że możemy wspólnie cieszyć się wolnością. Przeanalizujemy losy święta. Przypomnimy o tym wszystkim co się zdarzyło, bo naród, który nie zna swej przeszłości nie ma szans na napisanie nowej historii.

 PRELUDIUM WOLNOŚCI

Po dokonaniu lll rozbioru Polski przez Rosję , Prusy i Austro-Węgry Nasz kraj przestał de facto istnieć. Nie przestał natomiast istnieć naród oraz jego tożsamość. Przez 123 lata niewoli  Polacy na różne sposoby próbowali wywalczyć sobie wolność. Zawsze jednak działania te kończyły się fiaskiem i potęgowały jedynie kolejne represje: egzekucje polskich patriotów, wywózki na Sybir, wieloletnie więzienia itd. Żadne z powstań narodowych przez 123 lata nie zakończyło się sukcesem pozwalającym na całkowite odzyskanie niepodległości.
W 1914r wybuchła l wojna światowa zwana też Wielką Wojną. Zmiany jakie dokonały się w jej wyniku tj. wyniku walki między zaborcami miały decydujące znaczenie dla Polski. Niemcy Rosja i Austro-Węgry poniosły klęskę a ich potęga upadła. Nie mogło być lepszego momentu na podjęcie działań na rzecz Polski niepodległej.

 OD MARIONETKOWEGO KRÓLESTWA POLSKI DO POLSKI NIEPODLEGŁEJ

(1916-1918)

 Jest rok 1916, trwa bitwa pod Kościuchnówką. Legiony Polskie walczące razem z armią Austro-Węgier  prowadzą działania opóźniające mające na celu spowolnienie wojsk Rosyjskich nacierających w ramach ofensywy Brusiłowa. Odnoszą zwycięstwo nie dopuszczając do przerwania linii frontu. To właśnie po tej bitwie  Erich Ludendorff, generalny kwatermistrz armii niemieckiej, napisał list do władz w Berlinie, postulując utworzenie zależnego od Niemiec państwa polskiego i zbudowanie polskiej armii.

W październiku i listopadzie 1916 roku dochodzi do Konferencji w Pszczynie, na której obradują przedstawiciele Niemiec i Austro-Węgier. Dochodzą oni do wniosku, że ich armie są zmuszone do uzupełnienia ogromnych strat jakie poniosły w czasie trwania wojny. Receptą na  braki w obu armiach  ma być stworzenie zależnego od ich krajów Królestwa Polskiego i pozyskanie jego obywateli do własnych armii. Efektem konferencji jest wydanie ?Aktu 5 listopada?. Dokument ten zawierał obietnicę odbudowy państwa polskiego ale nie określa granic w jakich miałoby się ono znajdować. Car Rosji Mikołaj ll wystosował wobec Polaków jeszcze szczodrzejszą ofertę dotyczącą odbudowy państwa Polskiego ze wszystkich ziem ?wiecznie Polskich? znajdujących się poza granicami Cesarstwa Rosyjskiego jeśli zasilą oni szeregi carskiej armii. Można uznać za ironiczny chichot historii, że nagle wszyscy Ci, którzy unicestwili polską państwowość i suwerenność teraz deklarują chęć jej odbudowy. Zarówno jedna jak i druga propozycja nie wzbudziły w Polakach entuzjazmu jednak utworzenie marionetkowego Królestwa Polskiego na ziemiach  zaboru niemieckiego i austrowęgierskiego  było pierwszym symptomem powrotu sprawy Polskiej na arenę międzynarodowąj.

Im klęska Niemiec stawała się realniejsza tym większe stawały się szanse Polski na uzyskanie niepodległości. Warto dodać, że nie chodzi tu jedynie o klęskę Niemiec gdyż stary ład jaki panował na kontynencie europejskim przed l WŚ odszedł w niepamięć. Wszyscy zaborcy po wojnie lub już w jej trakcie słabli co stwarzało bardzo dobry grunt do odrodzenia się państwa polskiego.

  • Rosja ogarnięta komunistyczną rewolucją pogrążyć się miała w wojnie domowej. Poddała się jeszcze w trakcie trwania wojny wobec klęsk jakie ponosiła na froncie wschodnim.
  • Niemcy przegrały wojnę. Gdy Cesarstwo Niemieckie chyliło się ku porażce nie było wstanie realnie zareagować na rozbrajanie carskich żołnierzy przez polskie bojówki. Według wielu relacji żołnierze Niemieccy oddawali broń bez żadnej próby oporu.
  • Austo-Węgry również były po przegranej stronie. Rozpadły się po wojnie na mniejsze państwa.

Podsumowując: wszyscy zaborcy na l WŚ stracili. Osłabli , rozpadli się, pogrążyli  w wojnie domowej. Nadchodzące konsekwencje wielkiej wojny dostrzegało społeczeństwo polskie.
I tak 14 stycznia 1917 roku rozpoczyna działalność Tymczasowa Rada Stanu co oznacza de facto powstanie Królestwa Polskiego. 12 września tego samego roku obowiązki głowy państwa przejmuje Rada Regencyjna aby 7 października roku 1918 ogłosić niepodległość Polski. W ciągu kolejnych dni Polacy rozbrajają garnizony Austriackie i Niemieckie, następuje powołanie rządu Józefa Piłsudskiego. 11 listopada Rada Regencyjna przekazuje władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Ten dzień to również data zakończenia wielkiej wojny.

11 LISTOPADA. LOSY ŚWIĘTA.

Data 11 listopada jest datą symboliczną gdyż Rzeczpospolita nie odzyskała swej suwerenności w ciągu jednego dnia. Był to  stopniowy proces. Ten dzień jest symbolem gdyż właśnie tego dnia zakończyła się l Wojna Światowa. 11 listopad aż do 1936r roku był świętem o charakterze wojskowym a po przewrocie majowym w 1926r wręcz ściśle wojskowym. Święto jakie dziś obchodzimy zostało oficjalnie ustanowione jako uroczystość rangi państwowej dopiero w 1937 roku. Po raz ostatni święto było obchodzone w 1939r.

W czasie Hitlerowskiej (1939-45) okupacji celebrowanie świąt państwowych było zabronione i surowo karane.

Po 1945 święto nie odzyskało należnego mu miejsca w gronie państwowych uroczystości. Zastąpiono je komunistyczną wersją  –  Narodowym Świętem Odrodzenia Polski obchodzonym 22 lipca.  Jak na ironię komuniści, którzy chcieli wymazać tę uroczystość ze świadomości Polaków, pod wpływem związku zawodowego ?Solidarność?  przywrócili je w latach 1980-81.

Podczas przemian ustrojowych w 1989r Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą ?Narodowe Święto Niepodległości?. Obchodzone jest corocznie po dziś dzień.

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.