200 osób monitorowanych przez ABW

Według raportu ABW o zagrożeniu terroryzmem przedstawionego w ubiegłym tygodniu posłom przez wiceszefa ABW Jacka Gawryszewskiego,  około 200 osób w Polsce może mieć powiązania że środowiskiem fundamentalistów islamskich.

Wśród osób monitorowanych największą grupę stanowią Czeczeni, którzy przeszli przez polskie obozy dla uchodźców i mają liczne kontakty w Polsce. Wielu z nich obecnie mieszka w Syrii albo walczy po stronie państwa islamskiego.

Kolejną grupę stanowią Polacy, którzy przeszli na Islam i walczą po stronie państwa islamskiego. Takich osób może być od 5 do 10. Co ciekawe pod obserwacją instytucji znalazły się także polki nawiązujące przez internet kontakty z mężczyznami z Bliskiego Wschodu. Istnieje bowiem obawa, iż fundamentalisci mogą wykorzystać kontakty z kobietami do planowania i organizowania czynów o znamionach terroryzmu.

Najgroźniejszą jednak grupę stanowią osoby nielegalnie przekraczające granicę oraz te, na temat których ABW nie posiada rzetelnych informacji.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.