Fot. Paweł Jaworski / Głos Bohatera

#200latpulkowniku! ? złóż kombatantowi życzenia urodzinowe

Stowarzyszenie Głos Bohatera przygotowało specjalną internetową akcję składania życzeń płk. Bolesławowi Kowalskiemu, weteranowi walk obronnych we wrześniu 1939 r. oraz żołnierzowi Armii Krajowej. Z okazji 99. urodzin Pułkownika, przypadających w styczniu 2016 roku, powstanie specjalny album ze zdjęciami z życzeniami internautów, który zostanie mu przekazany.

Intencją internetowej akcji urodzinowej jest podziękowanie dla Pana Pułkownika ale również troska o pamięć. Chcemy żeby nasz solenizant miał świadomość, że jego trud włożony w walkę o wolność Ojczyzny jest pamiętany i doceniany przez Polaków. Ponadto chcieliśmy przypomnieć naszym rodakom, że wśród nas nadal żyją Bohaterowie i trzeba o nich pamiętać. ? mówią organizatorzy akcji.

Na czym polega cała akcja? Należy przygotować kartkę A4 z wydrukowanym lub napisanym ręcznie zdaniem: Wszystkiego najlepszego Panie Pułkowniku!. Następnie zrobienie sobie zdjęcia z kartką z życzeniami i przesłanie go w wiadomości prywatnej na facebook’owy profil Stowarzyszenia lub na maila: glosembohatera@gmail.com. Podziękowania można składać do 10 stycznia włącznie.

>>> Bezpośredni link do akcji <<<

Jak widać, pomimo tego, że akcja została utworzona zaledwie kilka dni temu, cieszy się ona ogromną popularnością. Internauci przesłali już kilkadziesiąt zdjęć z życzeniami, a chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało ponad 800 osób.

Organizatorzy akcji zdradzają, że album nie jest jedyną niespodzianką jaką dla niego szykują w tym ważnym dniu, ale nie chcą zdradzać szczegółów oprócz tego, że w działania zaangażowani są członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. Zapewniają jednak, że powstanie szersza relacja z uroczystości, w której wszystko zostanie przedstawione.

Pułkownik Bolesław Kowalski 24 stycznia skończy 99 lat. Był ochotnikiem Wojska Polskiego, gdzie został przydzielony do 9. pułku artylerii lekkiej w Siedlcach. Uczestniczył w walkach pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Po ucieczce z niewoli wrócił do rodzinnego Olbięcina, gdzie wstąpił do formującej się Armii Krajowej, służąc w 10. kompanii 8. pułku piechoty legionów AK. Brał udział w Akcji Burza, gdzie podczas jednej z bitw został bardzo ciężko ranny. Od stycznia 1990 roku jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w kraju oraz współzałożycielem i Prezesem koła nr 6 w Olbięcinie.


Wspomnienia płk. Bolesława Kowalskiego nagrane przez Głos Bohatera

Stowarzyszenie Głos Bohatera powstało w listopadzie br. Wśród jego celów można znaleźć takie zadania jak: utrwalenie i prezentacja wspomnień osób zasłużonych dla Polski; edukacja historyczna; kształtowanie, umacnianie i aktywne propagowanie postaw patriotycznych oraz popularyzacja historycznego i kulturalnego dziedzictwa narodowego.

Zapraszamy na stronę Stowarzyszenia: www.glosbohatera.com.pl

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.