74 rocznica agresji ZSRR na Polske

Dziś obchodzimy 74 rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę.

17 września 1939 o godzinie 4.00 rano wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji podpisanego w 1932 roku. Wojska agresora wypełniły tym samym ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop – Mołotow, których założeniem był podział Polski i wymazanie jej w zdradziecki sposób z mapy świata.

Sklep Urodzeni Patrioci

Mapa przedstawiająca przebieg ataku:
image

Źródło: http://dziejepolski.pl

Agresja sowiecka kompletnie załamała Polską obronę. Na wschodniej granicy opór stawiali głównie żołnierze Korpusu Obrony Pogranicza. Gdyby do agresji nie doszło, Polskie wojska mogłyby zyskać czas, gdyż wojska Wermachtu zaangażowały swój główny wysiłek we Francji. Ponad to istniały rezerwy osobowe i sprzętowe, wykorzystane jednak do walki za agresorem nadciągającym ze wschodu. W obliczu tej sytuacji Polska stała się krajem bezbronnym, nie mogącym liczyć na sojuszników.

Na terenach zajętych przez wojska sowieckie ludność cywilna przeżyła tragedie. Rozpoczął się okres terroru i represji. W sumie powierzchnia zajętego terytorium państwa polskiego przekroczyła 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez 13 milionów ludności. Wydarzenia te zapoczątkowały najjaskrawszą kartę w dziejach historii narodu Polskiego.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego i zagorzały fan trekkingu. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do jego zainteresowań należą między innymi zagadnienia związane z współczesnym terroryzmem, społecznymi inicjatywami w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych.