Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)
Logo IPN. Źródło: Wikimedia Commons (domena publiczna)

81. rocznica „operacji polskiej” NKWD

Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie odbyły uroczystości upamiętniające ofiary „operacji polskiej” NKWD. W latach 1937-1938 na terenie Związku Sowieckiego zamordowano co najmniej 111 tysięcy Polaków.

Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele środowisk sybirackich i kombatanckich, prezes IPN Jarosław Szarek i  szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Kasprzyk, odczytano listy od prezydenta i premiera.

Masowe mordy i represje na Polakach mieszkających w ZSRR miały miejsce w okresie „wielkiego terroru”. 11 sierpnia 1937 na mocy rozkazu wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych Nikołaja Jeżowa pod zarzutem rzekomej działalności szpiegowskiej i dywersyjnej represjonowano co najmniej nie mniej niż 139 835 osób, większość z nich zamordowano strzałem w tył głowy. Należy dodać, że skala zbrodni jest kilka razy większa niż zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Fakty te były do niedawna bardzo mało znane, ale w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać – wydano kilka książek, powstał film dokumentalny na ten temat. W 2012 roku hołd ofiarom w specjalnej uchwale oddał Sejm RP.

IPN przygotował specjalny portal edukacyjny przybliżający fakty dotyczące operacji polskiej >>> zobacz <<

Źródło: ipn.gov.pl