Flaga Sudanu Południowego. Źródło: Wikimedia Commons

9 lipca ? rocznica powstania Sudanu Południowego

9 lipca 2011 na mapie Afryki pojawiło się nowe państwo ? Sudan Południowy. Było to konsekwencją porozumienia kończącego formalnie krwawą wojnę domową między Północą a Południem oraz przeprowadzonego w styczniu 2011 referendum niepodległościowego.

9 stycznia 2005 w Nairobi prezydent Sudanu Omar al-Bashir i przywódca Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA) John Garang podpisali porozumienie kończące trwającą od 1955 (z przerwą w latach 1972-1983) wojnę domową. Rząd w Chartumie przyznał autonomię południowym prowincjom oraz zgodził się na przeprowadzenie w ciągu 6 lat referendum w sprawie niepodległości. W przeprowadzonym referendum 99% mieszkańców Sudanu Południowego opowiedziało się za niepodległością od Chartumu, co stało się faktem 9 lipca 2011.
Niepodległość nie przyniosła jednak mieszkańcom pokoju i stabilizacji. Od początku młode państwo wstrząsane było buntami wojskowymi i walkami granicznymi (o pola naftowe) z Chartumem, a do tego należy dodać niski poziom ochrony zdrowia, analfabetyzm czy korupcję (to tylko niektóre pozycje na długiej liście problemów tego kraju) . W grudniu 2013 wybuchła wojna domowa, która przybrała charakter wojny etnicznej pomiędzy dwoma największymi grupami plemiennymi ? Dinkami (z których wywodzi się prezydent Salva Kirr Mayardrt) i Nuerami (z których wywodzi się były wiceprezydent i przywódca rebelii Riek Machar).

Szczegółowe dane na temat Sudanu Południowego (The World Factbook CIA)