Abu Bakr al-Baghdadi to przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) oraz samozwańczy kalif Państwa Islamskiego. (Reuters)

Abu Bakr al-Baghdadi – czy przywódca ISIS nie żyje?

Jak donosi agencja prasowa Reuters, irackie lotnictwo przeprowadziło nalot na konwój, w którym poruszał się – Abu Bakr al-Baghdadi – lider organizacji terrorystycznej ISIS

Jak donosi oświadczenie irackiego wojska do nalotu na konwój, którym poruszał się Abu Bakr al-Baghdadi doszło w niedzielę w prowincji Anbbar, znajdującej się nieopodal syryjskiej granicy. Losy przywódcy terrorystów z ISIS, który ogłosił się liderem kalifatu na  podbitych przez ISIS terytoriach w Iraku i Syrii nie są jednak znane.

?Irackie siły powietrzne zbombardowały konwój terrorysty Abu Bakr al-Bagdadi, gdy zmierzał do Karabla, by spotkać się z dowódcami Daesh,? stwierdza oświadczenie irackiego wojska, używając arabskiego akronimu dla ISIS.

Oświadczenie zostało wydane przez ?wojenną komórkę medialną?, strukturę, która zapewnia aktualizacje wiadomości o postępach w wojnie z ISIS. Działa i wydaje oświadczenia w imieniu irackiego MSW i MON, jak i sił paramilitarnych powstałych w wyniku mobilizacji.

Akcja została przeprowadzona we współpracy z irackim wywiadem oraz połączonym centrum dowodzenia, w którym służą także doradcy wojskowi z krajów nałażących do międzynarodowej koalicji antyislamskiej ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Irackie siły powietrzne zbombardowały lokalizację, w której Baghdadi planował spotkać się z przywódcami ISIS.

?Lokalizacja spotkania została także zbombardowana i wielu przywódców grupy zostało zabitych lub rannych. Los mordercy [al-Baghdadi] jest nieznany, został zabrany przez pojazd. Jego stan zdrowia nie jest jeszcze jasny,? powiedział wojskowy.

Przedstawiciele irackiego wojska już niejednokrotnie raportowali o tym jakoby przywódca ISIS miał być ranny lub zabity w czasie ostatnich nalotów. Późniejsze ustalenia dowodziły jednak, że publikowane raporty nie były weryfikowane.

Karabla znajduje się na rzece Eufrat, około pięciu kilometrów od granicy z Syrią. Z oświadczenia wydanego przez irackie wojsko nie wynika, kiedy przeprowadzono nalot.

Abu Bakr al-Baghdadi to przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) oraz samozwańczy kalif Państwa Islamskiego, które obejmuje okupowane przez jego organizację terytoria północno-wschodniej Syrii oraz zachodniego Iraku. 29 czerwca 2014 ogłosił się władcą Państwa Islamskiego, obejmującego okupowane przez jego organizację terytoria północno-wschodniej Syrii oraz zachodniego Iraku. Posługuje się tytułem kalifa i imieniem Ibrahim ibn Awwad. Według jego zwolenników należy do plemienia Kurjaszytów, do którego należał także prorok Mahomet, co predystynuje go do objęcia tronu kalifa.

 W 2011 Stany Zjednoczone oficjalnie uznały al-Baghdadiego za terrorystę i wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 mln dolarów za informacje, które pozwolą pojmać go żywego lub martwego.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.