fot. Wikimedia Commons.

Afganistan: kolejne dystrykty pod kontrolą Talibów

Kolejne dwa dystrykty w Afganistanie znalazły się pod kontrolą Talibów, którzy zdobyli je po wielodniowych starciach z lokalną policją. Jest to kolejna oznaka umacniającej się pozycji islamistów w tym państwie, którego oficjalne władze nadal nie potrafią skutecznie opanować wszystkich prowincji.

23 lipca Talibowie zdołali przejąć kontrolę nad kolejnymi dwoma dystryktami w Afganistanie: Kohistan (prowincja Farjab) oraz Taywara (prowincja Ghor). Pierwszy z nich został zdobyty przez Talibów w niedzielę o północy po prawie tygodniu walk, które zakończyły się okupacją rządowych budynków przez bojowników. Talibowie zdołali nawet uwięzić prawie 100 afgańskich policjantów w trakcie walk o tę dzielnicę. Druga, Taywara, wpadła w ręce bojowników kosztem prawie 30 ofiar tylko po stronie afgańskiego rządu. Według nieoficjalnych informacji, liczba Talibów szturmujących Taywarę wynosiła co najmniej 1000 osób1.

Walki o dystrykty nie obyły się także bez ofiar cywilnych. W dystrykcie Taywara Talibowie najprawdopodobniej zaatakowali pielęgniarki oraz pacjentów lokalnego szpitala. Jednak informacje te nie są wciąż potwierdzone, gdyż zwierzchnik służby zdrowia w prowincji Ghor dr Ghulam Nabi Yagana nadal nie zdołał nawiązać łączności z jakimkolwiek pracownikiem szpitala, za który odpowiada2.

Prowincje Afganistanu / Źródło: Golbez, Wikimedia Commons.

Prowincje Afganistanu / Źródło: Golbez, Wikimedia Commons.

Jednocześnie, starcia w pozostałych prowincjach Afganistanu toczą się równolegle do samobójczych ataków w samym sercu tego państwa ? Kabulu. W poniedziałek 24 lipca doszło do kolejnego wybuchu samochodu terrorysty-samobójcy, który zdołał zabić prawie 35 osób, a kolejne 40 ranić. Odpowiedzialność za atak w stolicy wzięli na siebie właśnie Talibowie3.

Ponadto, liczne zasadzki organizowane przez Talibów w całym państwie prowadzą do dalszych strat po stronie afgańskich sił rządowych. W zeszłym tygodniu w wyniku ataku bojowników na afgańską policję w prowincji Badachszan śmierć poniosło prawie 30 policjantów4.

Stopniowa utrata kontroli przez Kabul

Jak wynika z danych Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (ang. Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction, SIGAR) władze w Kabulu zaczynają tracić kontrolę nad poszczególnymi dystryktami w Afganistanie. Na poniższym wykresie można zauważyć, że systematycznie od końca 2015 r. praktycznie nieprzerwanie Talibowie uzyskiwali nowe tereny, a na pozostałych rozpoczynali walkę o dominację i kontrolę. Statystyki te nie obejmują zdobytych w tym tygodniu przez Talibów kolejnych dwóch dystryktów5.

Kontrola nad poszczególnymi dystryktami w Afganistanie / Źródło: Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction, Quarterly Report to the United States Congress, s. 87, https://www.sigar.mil/pdf/quarterlyreports/2017-04-30qr.pdf.

Kontrola nad poszczególnymi dystryktami w Afganistanie / Źródło:
Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction, Quarterly Report to the United States Congress, s. 87, https://www.sigar.mil/pdf/quarterlyreports/2017-04-30qr.pdf.

Talibowie nie są jednak jedyną organizacją terrorystyczną w Afganistanie. Wspomnieć należy także o lokalnym odłamie tzw. Państwa Islamskiego (znanego pod akronimem ISIS-K, gdzie ?K? oznacza historyczną prowincję w Azji Środkowej Chorasan), które pomimo mniejszych możliwości w Afganistanie niż Talibowie zdają się być równie niebezpieczni. Potwierdzają to ustalenia afgańskiego i amerykańskiego wywiadu, które stwierdzają, że pomimo ciągłych strat wśród islamskich bojowników ich liczba cały czas pozostaje niezmieniona, a nawet się powiększa. Spekuluje się, że w wyniku porażek islamistów w Syrii i Iraku to właśnie Afganistan i lokalnie działająca komórka Daesh będą kolejnym schronieniem dla bojowników6. Warto także przypomnieć, że przeciwko temu odłamowi tzw. Państwa Islamskiego Stany Zjednoczone w kwietniu br. po raz pierwszy wykorzystały bombę paliwowo-powietrzną GBU-43 MOAB, dokonując zrzutu na podziemny kompleks tuneli i jaskiń w dystrykcie Achin (prowincja Nangarhar) (Czytaj więcej: Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB).

Kolejni amerykańscy żołnierze?

Umacnianie się Talibów w Afganistanie jest także bacznie obserwowane przez Stany Zjednoczone, które operują w tym państwie od ponad 15 lat. W połowie czerwca br. do mediów wypłynęła informacja, że prezydent Trump upoważnił Pentagon (sekretarza obrony Jima Mattisa) do wysłania do Afganistanu kolejnych amerykańskich żołnierzy, których celem byłoby wsparcie afgańskiego rządu w odzyskiwaniu (i umacnianiu) kontroli nad poszczególnymi prowincjami. Mowa o prawie 4 tysiącach dodatkowych żołnierzy, do już operujących w Afganistanie 8,5 tysięcy7.

Ostatni rok był dla Talibów korzystny i to samo próbują powtórzyć tego roku. W tej chwili uważam, że wróg się umacnia [w Afganistanie – red.] ? stwierdził w czerwcu br. sekretarz obrony USA8.

Gen. James N. Mattis w Iraku w 2007 roku jako dowódca USMC. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Niemniej jednak, pomimo upoważnienia przez prezydenta Trumpa i wypowiedzi w tonie podobnym do Mattisa innych znaczących amerykańskich generałów (Czytaj także: Gen. Nicholson: „Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie”), wciąż nie ma jasnej decyzji co do liczby żołnierzy w Afganistanie. Potwierdza to wypowiedź prezydenta Trumpa z 20 lipca br., kiedy na pytanie o wzmocnienie amerykańskich kontyngentów na Bliskim Wschodzie odpowiedział: Zobaczymy9.

Czytaj także:

Afganistan: polscy i afgańscy specjalsi odbili zakładników z rąk Talibów

Zawiszacy szykują się do VI zmiany PKW Afganistan RSM [galeria]

Źródła:

1 M. Mashal, J. Sukhanyar, Taliban Seize Two More Afghan Districts in Sustained Fighting, https://www.nytimes.com/2017/07/23/world/asia/taliban-seize-two-more-afghan-districts-in-sustained-fighting.html?ref=todayspaper, dostęp: 25.07.2017.

2 Ibidem.

3 J. Mackenzie, H. Shalizi, Taliban suicide car bomber kills dozens in Afghan capital, https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-blast-idUSKBN1A9067, dostęp: 25.07.2017.

4 G. Mohammad Tanha, 30 ALP men killed in Badakhshan ambush, http://www.pajhwok.com/en/2017/07/21/30-alp-men-killed-badakhshan-ambush, dostęp: 25.07.2017.

5 Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction, Quarterly Report to the United States Congress, s. 87, https://www.sigar.mil/pdf/quarterlyreports/2017-04-30qr.pdf, dostęp: 25.07.2017.

6 M. Bearak, Behind the front lines in the fight to ?annihilate? ISIS in Afghanistan, https://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/behind-the-front-lines-in-the-fight-to-annihilate-isis-in-afghanistan/2017/07/23/0e1f88d2-6bb4-11e7-abbc-a53480672286_story.html?utm_term=.2335db8f2b50, dostęp: 25.07.2017.

7 M. R. Gordon, Trump Gives Mattis Authority to Send More Troops to Afghanistan, https://www.nytimes.com/2017/06/13/world/asia/mattis-afghanistan-military.html, dostęp: 25.07.2017.

8 Ibidem.

9 G. Jaffe, Trump suggests that more U.S. troops might not be needed in Afghanistan, https://www.washingtonpost.com/world/national-security/trump-has-rare-meeting-of-full-national-security-team-to-discuss-afghanistan/2017/07/19/05c25cc6-6cc4-11e7-9c15-177740635e83_story.html, dostęp: 25.07.2017.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.