Fot. Archiwum DWS via ZOOM.

Afganistan: Polscy i afgańscy specjalsi odbili zakładników z rąk talibów

Jak poinformował Antoni Macierewicz na specjalnej konferencji prasowej w dniu 30 maja br., polscy żołnierze, którzy stacjonują w Afganistanie w ramach misji szkoleniowej i tworzą Zespół Doradców Wojsk Specjalnych SOAT-50, wraz z siłami afgańskimi odbili z rąk talibów grupę zakładników w prowincji Helmand.

Helmand (wilajet). /Fot. Wikimedia Commons.

We wtorek, 30 maja br. podczas konferencji prasowej z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciecha Marchwicy, poinformowano o wspólnej akcji afgańskich i polskich sił specjalnych w miejscowości Nakilabat w prowincji (wilajet) Helmand, gdzie z więzienia talibów odbito 11 zakładników, wszyscy narodowości afgańskiej, czterech policjantów (pogranicznicy i funkcjonariusze z jednostek specjalnych), dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów, którzy byli przetrzymywani i torturowani od czterech miesięcy.

Choć kilkunastu polskich żołnierzy nie brało udziału w bezpośredniej akcji przeciwko talibom, to pomagali szkolić, zaplanować i przeprowadzić operację afgańskich sił specjalnych, które składały się tzw. trzech czwórek. Polscy specjalsi należą do Zespołu Doradców Wosk Specjalnych SOAT-50, wydzielonego z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca (JW 4101).

Jak powiedział szef MON, Polacy nie brali udziału w walce, ale towarzyszyli siłom afgańskim, a także wskazywali, korygowali i zabezpieczali działania partnerów. Akcja była owocem miesięcy wspólnego treningu i przygotowania jednostek specjalnych Afgańskiej Armii Narodowej (ANA). Antoni Macierewicz podkreślił, że operacja zgodna z mandatem misji „Resolute Support”, a wkład polskich sił specjalnych przy wprowadzaniu pokoju w Afganistanie jest znaczący. Minister stwierdził, że to wielki sukces afgańskich sił specjalnych i polskich komandosów, którzy ich szkolili oraz, że Polacy sami nie podejmując walki, pokazali, iż można doprowadzić do działań na rzecz pokoju i spychania do defensywy terrorystów, ratowania ludności cywilnej, przeciwstawiania się fali terroru, która dzisiaj przewala się przez cały świat, a która w dużym stopniu ma swoje źródło m.in. w Afganistanie.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica dodał, że ta jedna z wielu operacji wpisuje się doskonale w wizerunek polskiego żołnierza w koalicji natowskiej, natomiast gen. dyw. Sławomir Wojciechowski powiedział, że operacja była starannie zaplanowana i odbyła się bez strat własnych. Ponadto, wsparcie z powietrza zapewniły siły amerykańskie, a wsparcie kontrwywiadowcze zapewniła Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

Fot. Twitter via @MON_GOV_PL

Zespół Doradców Wosk Specjalnych (Special Operations Advisory Team; SOAT) to grupa specjalna, stacjonująca w Kandaharze, wydzielona z Wojsk Specjalnych (JWK Lubliniec), uczestniczących w NATO-wskiej misji Resolute Support w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (PKW Afganistan). Przypomnijmy, że informacja o powrocie polskich specjalsów do Afganistanu pojawiła się na początku listopada 2015 roku (czytaj więcej: Polscy specjalsi znów w Afganistanie).

Wojsko Polskie od początku misji Resolute Support, czyli od 1 stycznia 2015 roku, bierze w niej udział. Pierwsza, 120-osobowa zmiana PKW Afganistan składała się z doradców wojskowych, plutonu ochrony, łącznościowców i logistyków. Obecnie jest to 200 żołnierzy, ale niebawem, na prośbę dowództwa misji Resolute Support, kontyngent zostanie zwiększony do 230 żołnierzy.

Warto przypomnieć, że do najbardziej spektakularnej akcji polskich sił specjalnych w Afganistanie doszło w styczniu 2012 roku. Z rąk terrorystów odbili oni wówczas siedzibę gubernatora prowincji Paktika, we wschodniej części kraju, i uwolnili przetrzymywanych w niej zakładników.

Źródła:

mon.gov.pl: Komunikat MON

tvp.info

Czytaj także:

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

Zawiszacy szykują się do VI zmiany PKW Afganistan RSM [GALERIA]

Gen. Nicholson: ?Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie?

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zawiesza działalność w Afganistanie

Afganistan: Marines wrócą do prowincji Helmand

Koniec misji policyjnej UE w Afganistanie w nieodpowiednim momencie?

Antoni Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Kuwejcie i Afganistanie [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.