Fot. Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz (domena publiczna)

Airbus Defence & Space zrealizował offset za zakupione samoloty CASA C-295

Ministerstwo Gospodarki pozytywnie zaopiniowało Protokół Stwierdzenia Wykonania Umowy Offsetowej z EADS Construcciones Aeronauticas S.A. (EADS-CASA) związane z zakupem przez Wojsko Polskie 8 transportowych samolotów C-295M w 2001 roku.

Do podpisania umowy przez Ministerstwo Obrony Narodowej i firmę EADS-CASA na zakup 8 samolotów C295M CASA doszło 28 sierpnia 2001 roku. Początkowo wartość kontraktu wyniosła 211,5 miliona USD. Jednak ze względu na dodatkowe umowy, np. na zakup sprzętu pomocniczego, całkowita wartość umowy opiewała na kwotę 540 miliona USD, z czego Airbus Defence & Space został zobowiązany do offsetu na poziomie 385 mln dolarów.

Ponad 75% wykonanych zobowiązań offsetowych dotyczyło bezpośrednich inwestycji w sektor obronny, w głównej mierze przeznaczonych dla Spółki EADS-PZL Warszawa-Okęcie S.A. W ramach umowy offsetowej, Spółka pozyskała nowoczesne technologie wykorzystane m. in. przy opracowywaniu modernizacji samolotu turbośmigłowego PZL-130 Orlik TC-II. Ponadto, Zakłady na Okęciu otrzymały certyfikat niezbędny do utworzenia Centrum Serwisowego samolotów CASA, co umożliwia wykonywanie prac związanych z obsługą, naprawą i przeglądem samolotów C-295 służących w polskich Siłach Powietrznych. Innymi beneficjentami umowy offsetowej były: ETC-PZL Aerospace Industries, Softeq Sp. z o.o., Instytut Lotnictwa, Mikroma S.A i ZN Prodrem, a także ośrodki naukowe i akademickie.

Siły Powietrzne RP łącznie zakupiły 16 samolotów transportowych C295M CASA. Jednak 23 stycznia 2008 r. w wyniku katastrofy lotniczej jeden z samolotów został utracony, wraz z nim śmierć poniosło 4 członków załogi i 16 pasażerów, wysoko postawionych oficerów lotnictwa. Obecnie samoloty CASA znajdują się w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego (Kraków-Balice).

Źródło: www.mg.gov.pl

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.