Armia iracka (2009). / Wikimedia Commons.

Al-Falludża: szturm generalny coraz bliżej

Armia iracka wezwała mieszkańców ponad 300-tysięcznej Al-Falludży do ewakuacji z miasta przed zbliżającym się szturmem generalnym, mającym na celu wyzwolenie go spod okupacji Państwa Islamskiego (ISIS).

W niedzielę, 22 maja br. iracka państwowa telewizja wyemitowała apel Armii irackiej, w którym siły zbrojne wezwały mieszkańców miasta Al-Falludża do ewakuacji przed zbliżającym się szturmem generalnym na miasto:

Armia wzywa obywateli, którzy nadal pozostają w Falludży, aby byli przygotowani do opuszczenia miasta zabezpieczonymi trasami, które zostaną ogłoszone już niebawem.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

We wtorek, 17 maja br., Armia iracka przejęła kontrolę nad miejscowością Ar-Rutba, w muhafazie Al-Anbar na zachodzie kraju. Zaraz po tym ogłoszono, że następnym miastem, które zostanie odbite z rąk islamistów będzie Al-Falludża, wokół której rząd rozpoczął koncentrację swoich wojsk. Al-Falludża pozostaje pod kontrolą Państwa Islamskiego (ISIS) od 4 stycznia 2014 roku.

Czytaj także:

Szturm na iracki parlament. Stan wyjątkowy w Bagdadzie

Irak: Operator US Navy SEALs zginął w walce z ISIS

Amerykański generał: Potrzeba więcej wojska do odbicia Mosulu

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.