Aleksandra Katarzyna Maludy ?Dzikie serca? ? recenzja

Co może łączyć młodą dziewczynę, Klarę Kadyszewiczównę, żyjącą w XIX-wiecznej Polsce pod rosyjskim zaborem ze słynnym Czyngis-chanem, twórcą i długoletnim władcą imperium mongolskiego i jego szamanem Kököczü Teb-Tengri? Wbrew pozorom wiele. Więzy krwi, które dzieli siedem wieków i tysiące kilometrów pomiędzy Europą Środkową a Dalekim Wschodem, potrafią być silniejsze od burzliwej historii świata skąpanej we krwi walk plemiennych, najazdów i wojen międzypaństwowych. Pośród tej wszechogarniającej śmierci, ludzie jednak kochali się i zakładali rodziny, tak aby kolejne pokolenia mogły nieść w przyszłość dziedzictwo swoich przodków.

?Dzikie serca? jest to trzecia książka Pani Aleksandry Katarzyny Maludy, którą mam przyjemność recenzować. Recenzje dwóch poprzednich są dostępne tutaj: ?Zesłana miłość? i ?Podwójne życie Nawojki?. Jest to jednocześnie drugi tom z cyklu ?Cień od wschodu?, który rozpoczął się wspomnianą ?Zesłaną miłością?. Książka, którą portal Nowa Strategia objął patronatem medialnym, jest nieco pokaźniejszych rozmiarów od poprzedniej i wydana została nakładem Oficyny Wydawniczej RYTM w miękkiej okładce, przedstawiającej naszą główną bohaterkę, Klarę Kadyszewiczównę.

Powieść jest nietypowo podzielona na dwie, przeplatające się części. Dziewiętnaście rozdziałów opowiada historię naszej głównej bohaterki, która zmaga się z realiami XIX-wiecznej Polski, będącej pod carskim zaborem, gdzie w Warszawie najważniejsze stanowiska pełnią Rosjanie. Klara odkryła w sobie wielki talent aktorski i wbrew przeciwnościom losu, jak i niektórym członkom rodziny, chce go rozwijać. Drugą „twarzą” całej tej układanki są zapierające dech historie m.in. od czasów wspomnianego Czyngis-chana, poprzez tatarskie najazdy na Rzeczpospolitą, czasy wojen z Krzyżakami z bitwą pod Grunwaldem w tle, dzieje Tatarów na Litwie i nadanie im przywilejów szlacheckich w podziękowaniu za służbę państwu, wojny z Turcją i Szwecją, konfederację barską, aż w końcu upadek Polski i zabory.

Język i styl książki jest ważnym atutem pozycji. Rozdziały dotyczące Klary i części opisujące jej przodków zostały przedrukowane inną czcionką co ułatwia Czytelnikowi wejść w klimat danego fragmentu. Język Autorki jest wyjątkowo barwny, co zresztą pokazała w swoich wcześniejszych publikacjach. Szczegółowość postaci historycznych i wydarzeń w tle spodoba się wszystkim osobom interesującym się historią dawną i tą nowszą. Z kolei losy Klary mogą mieć pewne odbicie w życiu Czytelniczek Pani Maludy, ukazując jednocześnie zmagania kobiet o swoje prawa w XIX-wiecznej Europie.

Z pierwszym tomem cyklu nową powieść łączą niektórzy bohaterowie znani już Czytelnikom twórczości Pani Maludy, ale są tutaj postaciami drugoplanowymi. Obie części łączy jednak pewien szczególny związek. O ile w pierwszej mieliśmy do czynienia z wpływem Polaków na dzieje tubylców na Dalekim Wschodzie, to tutaj mamy wpływ odwrotny. I wszystko jest oczywiście udokumentowane, mamy do czynienia z faktami historycznymi, które stanowią wyśmienite tło dla osobistych epopei naszych bohaterów.

Kolejną niezwykle interesującą zależnością występującą tylko w ?Dzikich sercach? jest rodowód naszej głównej bohaterki. Otóż jej ojciec, Franciszek Kadyszewicz wywodzi się z prostej linii związku Czyngis-chana z Börte, a następnie dzieci Dżoczi, Batu-chan, Berke-chan, Uzbek-chan, związku Dżebe Najman-beg z Aiszą Awanowicz, następnie Bezimmiennego Najman-beg z Ofką, Piotra Kadysza z Anastazją, dzieci Jana Kadyszewicza: związku Samuela Krzeczowskiego z Heleną Kadyszewiczówną oraz Rajmunda Kadyszewicza z Anulką Kadyszewiczówną. Ze strony matki mamy do czynienia z niesamowitego zbiegu okoliczności. Otóż, Ludwika z Awanowiczów Kadyszewiczowa wywodzi się z rodu mongolskiego szamana i wróżbity, Kököczü Teb-Tengri, który był wpływowym doradcą Czyngis-chana, lecz popadł z nim wkrótce w konflikt i zginął. Jest to opisane na początku książki. Szaman nie odszedł z tego świata jednak bez potomków. W ten sposób Autorka opowiada Nam historię związku Kori Tumat z Petją, Awana z Sziriną i innymi kobietami, Garaja Awanowicza z Bronisławą, Arunasa Awanowicza z Gierdą, Kiejstuta Awanowicza z Pojatą, następnie potomków Najworsza, Temesza Awanowicza, Achmata, związku Bohdana Awanowicza z Aminą z Gerejów, następnie historię Gazy Awanowicza, Jana Awanowicza i w końcu związku Kazimierza Awanowicza z Marią z Borowskich, z którego urodziła się matka naszej bohaterki. Ten niesamowity związek krwi nie tylko ukazuje jakby nie patrząc cesarskie pochodzenie Klary, ale również związki z bardzo wpływowym człowiekiem, który mianował Temudżyna chanem mongolskim.

Niesamowity rodowód Klary, ukryta w jej krwi odwaga, wewnętrzna siła i chęć niezależności wpłynie zasadniczo na jej dzieje. Czy jednak wystarczy aby przełamać XIX-wieczne tabu dotyczące kariery kobiet, ich wpływu na ówczesne wydarzenia? Czy nasza bohaterka poradzi sobie na deskach warszawskiej sceny jako aktorka? Czy to wyzwanie będzie dla niej równe osiągnięciom wielkich przodków? A może jednak zabraknie szczęścia i los udowodni jej, że więzy krwi to nie wszystko, a do realizacji marzeń potrzeba indywidualnych cech i ciężkiej pracy? Nie mogę Wam odpowiedzieć na te pytania. Musicie sami sięgnąć po lekturę!

ALEKSANDRA KATARZYNA MALUDY ? z wykształcenia polonistka i historyk, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i historii na Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Raciążu. Jest Autorką książek ?Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu? ?Podwójne życie Nawojki? (czytaj więcej: Aleksandra Katarzyna Maludy ?Podwójne życie Nawojki? ? recenzja) oraz ?Zesłana miłość? (czytaj więcej: Aleksandra Katarzyna Maludy ?Zesłana miłość? ? recenzja).


Autor: Aleksandra Katarzyna Maludy

Tytuł: Dzikie serca

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Miękka, broszurowa

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7399-743-1

Liczba stron: 368

Format: 14,5 x 21,0 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.