Ambasador RP w Pakistanie ranny w katastrofie śmigłowca [AKTUALIZACJA]

Dr Andrzej Ananicz, polski ambasador w Pakistanie został ranny w katastrofie wojskowego śmigłowca Mi-17. O zdarzeniu poinformował na Twitterze rzecznik pakistańskiej armii, gen. Asim Bajwa, który potwierdził śmierć łącznie 6 osób, w tym ambasadorów Norwegii i Filipin oraz żon ambasadorów Malezji i Indonezji, a także dwóch pilotów. Ranni zostali ambasadorzy Polski oraz Holandii.

Agencja AFP donosi, że pakistański Mi-17 wraz z dwoma innymi śmigłowcami przewoził delegację dyplomatów i dziennikarzy do położonej w Kaszmirze doliny Naltar w rejonie Gilgit-Baltistan. Na jego pokładzie znajdowało się 6 Pakistańczyków oraz 11 obcokrajowców. Według doniesień, maszyna rozbiła się o budynek szkoły wojskowej podczas awaryjnego lądowania.

Według informacji rzecznika również trzeci Mi-17 z grupy śmigłowców musiał lądować awaryjne, w wyniku czego trzy osoby zostały ranne.


Aktualizacja:

Zdarzenie zostało potwierdzone przez polski MSZ, ustami jego rzecznika Marcina Wojciechowskiego oraz samego ministra Grzegorza Schetyny.

Z kolei rzecznik pakistańskich Talibów, Muhammad Khurasani ogłosił, że to oni stoją za katastrofą śmigłowca, w którym lecieli zagraniczni dyplomaci. Dodał, że zestrzelono go przy użyciu ręcznej wyrzutni rakietowej, mając nadzieję, że celują w maszynę premiera Nawaza Sharifa. Władze Pakistanu na razie nie komentują tych doniesień.

 

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.