M1A2 Abrams na defiladzie z okazji Święta WP / fot. Paweł Kmiecik

Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?

Wiceminister Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki poinformował, że amerykańska grupa batalionowa NATO mogłaby stacjonować w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych ? Bemowo Piskie/Orzysz. Informacja była odpowiedzią na interpelację posła Kukiz?15, Adama Andruszkiewicza.

W interpelacji nr 4769 poseł z województwa podlaskiego pytał wiceszefa MON:

1. Prosiłbym o podanie dokładniejszych informacji na temat obecności wojsk w województwie podlaskim na tyle na ile to możliwe.

2. Czy planowane jest stacjonowanie wojsk w mieście Grajewo?

3. W jakim terminie rozpocznie się stacjonowanie wojsk NATO w Polsce?

Źródło: Interpelacja nr 4769 do ministra obrony narodowej w sprawie obecności wojsk NATO w województwie podlaskim

Na co Bartosz Kownacki odpowiedział:

W ramach Szczytu NATO w Warszawie ustalono, m.in. że w ramach wzmocnienia obecności sił NATO na wschodniej flance Sojuszu (w ramach eFP) na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zostaną rozmieszczone cztery batalionowe grupy bojowe. Rolę państwa ramowego dla sił planowanych do rozmieszczenia w Polsce przyjęły Stany Zjednoczone Ameryki.

W chwili obecnej trwają prace dotyczące szczegółów rozmieszczenia ww. batalionowej grupy bojowej na terenie Polski. Jako jedno z miejsc jej stacjonowania rozważana jest lokalizacja w północno-wschodniej Polsce w rejonie Poligonu Orzysz, który swym zasięgiem obejmuje również część województwa podlaskiego. Ww. lokalizacja posiada wiele zalet, do których należy zaliczyć posiadaną infrastrukturę koszarową oraz możliwości i dostępność poligonowej bazy szkoleniowej. Niemniej jednak decyzja w sprawie konkretnego miejsca stacjonowania sił USA nie została jeszcze podjęta. Będzie ona wypadkową wielu czynników: kwestii operacyjnych, preferencji USA, możliwości zapewnienia wsparcia państwa-gospodarza i dostępności do infrastruktury szkoleniowej.

Odnosząc się do szczegółowych pytań informuję, że na terenie województwa podlaskiego znajdują się trzy garnizony, tj. Białystok, Suwałki i Osowiec, w których dyslokowane są 24 jednostki oraz instytucje wojskowe Sił Zbrojnych RP, w tym najważniejsze to:

1. w garnizonie Białystok: Wojewódzki Sztab Wojskowy, 18 pułk rozpoznawczy, 25 wojskowy Oddział Gospodarczy, Warsztaty Techniczne w Łomży, Skład Materiałowy w Hajnówce,

2. w garnizonie Suwałki ? 14 dywizjon artylerii przeciwpancernej,

3. w garnizonie Osowiec ? Skład Materiałowy.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące terminu stacjonowania w Polsce wojsk NATO informuję, że rozmieszczenie pododdziałów przewidzianych do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu ma się rozpocząć w pierwszym półroczu 2017 r.

Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 4769 w sprawie obecności wojsk NATO w województwie podlaskim

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) ? Bemowo Piskie/Orzysz leży w odległości około 55 km na północ od Łomży i zajmuje powierzchnię ponad 16 tys. ha. Obiekty szkoleniowe poligonu to: pas ćwiczeń taktycznych Wierzbiny, bojowa strzelnica artylerii i ppk, bojowa strzelnica czołgowa Wierzbiny, dwie bojowe strzelnice piechoty: Gaudynek i Bemowo Piskie, plac ćwiczeń ogniowych Wierzbiny, tor taktyczny Gaudynek, ośrodek szkolenia inżynieryjno-saperskiego Wyręby, ośrodek szkolenia rozpoznawczego Klusy, dwie rzutnie granatów bojowych: Strzelinki i Gaudynek, rejon pokonywania przeszkód wodnych o uregulowanych brzegach Ruda, kierunek strzelań bojowych artylerii, moździerzy i artylerii rakietowej z zakrytych stanowisk ogniowych Sosna, Ośla Łączka i Gaudynek, rejon bombardowań lotnictwa Kościelisko, lotnisko polowe Rostki, lądowisko śmigłowców: Orzysz i Bemowo Piskie, kierunek strzelań bojowych wojsk OPL do śmigłowców oraz obozowiska: Wierzbiny (wyłączone z eksploatacji) i Bemowo Piskie.

Przypomnijmy, że decyzja ws. stacjonowania batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich zapadła podczas Szczytu NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca br. (czytaj więcej: Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich), o czym spekulowano już wcześniej.

Pod koniec kwietnia br. nowojorski dziennik The Wall Street Journal, informował, że Sojusz Północnoatlantycki planuje rozmieścić na tzw. wschodniej flance, tj. w Polsce, na Litwie, Łotwie i Estonii cztery bataliony NATO, które łącznie będą mieć wielkość jednej pełnowartościowej brygady (czytaj więcej: WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?).

Z kolei w maju br., Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z NATO w Brukseli, uzyskał zapewnienie, że na wschodnią flankę Sojuszu, w tym do Polski, trafią wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie (czytaj więcej: Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady).

W połowie czerwca br. brytyjski dziennik Financial Times poinformował, że jeden z czterech batalionów NATO, które zostaną rozmieszczone w Polsce i krajach bałtyckich, trafi do tzw. przesmyku suwalskiego (czytaj więcej: FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego).

Czytaj także:

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

Sejm powiedział ?tak? dla szybszego reagowania wojsk NATO

Brygada pancerna US Army nie trafi na stałe do Polski

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.