Platforma Doświadczalna Lasera Lotniczego (Airborne Laser Testbed) YAL-1A. / Wikimedia Commons.

Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser

Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) ujawniła, że pracuje nad planami wysokościowego drona o dużym zasięgu, uzbrojonego w kompaktowy, zasilany elektrycznie laser zdolny niszczyć rakiety balistyczne.

Technologia lasera, będącego uzbrojeniem maszyny latającej została już przetestowana przez USAF. W 2002 roku powstała Platforma Doświadczalna Lasera Lotniczego (Airborne Laser Testbed; ALTB), zwana też YAL-1A, bazująca na zmodyfikowanym samolocie transportowym Boeing 747-400F i wyposażona w Airborne Laser Turret (sam laser, ważący ok. 3 ton został zainstalowany dopiero w lutym 2008 roku ? przyp. red.). Samolot był testowany w 417. Eskadrze Doświadczalnej (417th Flight Test Squadron; 417 FLTS), stacjonującej w bazie lotniczej Edwards (Kalifornia). Pierwszy pełnoskalowy test lasera odbył się w dniu 12 lutego 2012 roku. Z pełnym sukcesem ALTB zestrzelił rakietę balistyczną na paliwo stałe. Laser chemiczny, tlenowo-jodowy (Chemical oxygen iodine laser; COIL), będący głównym elementem Airborne Laser Turret działa na zasadzie podgrzewania korpusu celu, wskutek czego zmniejszona przez wysoką temperaturę wytrzymałość pod wpływem przeciążeń powoduje jego rozpad. Pojedynczy strzał trwał 3 – 5 sekund (z fazą namierzania i celowania łącznie 12 sekund od wykrycia do zniszczenia celu ? przyp. red.). ALTB zabierał jednorazowo ilość paliwa do lasera COIL potrzebną do zniszczenia nawet 20 międzykontynentalnych pocisków balistycznych lub 40 taktycznych. Wykonano łącznie około 200 lotów, podczas których namierzano, śledzono i niszczono pociski rakietowe różnej klasy. Jednakże program ALTB zakończono w 2012 roku z powodu zbyt dużych kosztów, które wyniosły 5 mld USD.

Airborne Laser Turret Platformy Doświadczalnej Lasera Lotniczego YAL-1. / Wikimedia Commons.

Airborne Laser Turret Platformy Doświadczalnej Lasera Lotniczego YAL-1A / Wikimedia Commons.

Wadą tego systemu były jego gabaryty, potrzeba odpowiedniej ilości energii do jego zasilania, przez co platforma nośna musiała być odpowiednio duża. Jednakże bodaj największym mankamentem był zasięg lasera, wynoszący tylko 300 km, z powodu którego samolot musiałby praktycznie nadlecieć nad terytorium przeciwnika i wystawić się na ewentualne zestrzelenie przez środki przeciwlotnicze przeciwnika. Dlatego MDA chce stworzyć miniaturowy laser, zasilany elektrycznie, a nie chemicznie, zdolny razić rakiety balistyczne w początkowej fazie ich lotu.

Dyrektor Agencji Obrony Antybalistycznej, wiceadm. James Syring powiedział, że jest to bardzo odmienne podejście niż to co, miało miejsce w przeszłości – po prostu przeskakując do czegoś i inwestując wszystko, co mamy. Zapowiedział, że Agencja rozpocznie fazę eksperymentalną wraz z oceną alternatyw przed 2018-2019 rokiem z najbardziej obiecującymi technologiami, tak aby demonstracyjny laser małej mocy wzbił się w powietrze około 2021 roku. MDA wspiera także koncerny Boeing, Lockheed Martin oraz Raytheon, które pracują nad innym systemem zwalczania wielogłowicowych rakiet balistycznych MIRV o nazwie Multi-Object Kill Vehicle (MOKV).

Technologia laserowa do celów wojskowych jest rozwijana w Stanach Zjednoczonych od wielu lat. W 2014 roku US Navy uzbroiła okręt desantowy typu Austin, USS Ponce (LPD-15) w LaWS (Laser Weapon System), służący do obrony bezpośredniej okrętu przed dronami oraz małymi łodziami, a niedawno informowaliśmy o testach Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System; CLWS) o mocy 2 kW służącego do obezwładniania i niszczenia dronów, nad którym pracuje Boeing Directed Energy Systems.

Warto także zauważyć, że Lockheed Martin pracuje nad laserem ATHENA (Advanced Test High Energy Asset) o mocy 30 kW (bazujący na Accelerated Laser Demonstration Initiative; ALADIN), jednakże i ten system ma zbyt mały zasięg ? tylko od 2 do 10 km. ATHENA powstała w wyniku doświadczeń z przeciwlotniczym systemem laserowym ADAM (Area Defense Anti-Munitions).

Czytaj także: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.