M1A2SEPv2 w trakcie ćwiczeń "Combined Resolve II"/Źródło: US Army
M1A2SEPv2 w trakcie ćwiczeń "Combined Resolve II"/Źródło: US Army

Amerykanie wyślą jednostkę pancerno-zmechanizowaną do Polski i państw bałtyckich.

Portal „Stars and Stripes” poinformował, iż do Polski oraz państw bałtyckich, wysłana ma zostać grupa bojowa wydzielona z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej armii USA.

1. Dywizja Kawalerii Pancernej to ciężka jednostka pancerno-zmechanizowana na stanie której znajdują się czołgi podstawowe M1 „Abrams”, bojowe wozy piechoty M2 „Bradley” oraz armatohaubice samobieżne M109A6 „Paladin”.

Oryginalny artykuł na witrynie portalu „Stars and Stripes”.

Wpisuje się to w nową politykę rządu Stanów Zjednoczonych, dotyczącą wzmocnienia sił w Europie, nazywaną „European Reassurance Initiative”. Kilka dni temu informowano także, iż do Norwegii skierowany zostanie ,w tym także czołgi podstawowe, dla grupy bojowej korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który tradycyjnie już w Europie odpowiada za Skandynawię.

Natomiast sprzęt oraz jednostka które najprawdopodobniej znajdą się w Polsce, już są w Europie, bowiem najbardziej prawdopodobne jest iż skierowane do naszego kraju zostaną z Niemczech, gdzie pododdziały w sile batalionu pancerno-zmechanizowanego ćwiczyły w ramach ćwiczeń „Combined Resolve II” właśnie należące do 1 Dywizji Kawalerii Pancernej.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=ZaiyxtW_-bA?rel=0&w=420&h=315]Film prezentuje pooddziały 1 Dywizji Kawalerii Pancernej armii USA w trakcie ćwiczeń NATO „Combined Resolve II” które odbyły się w lecie bieżącego roku na terenie Republiki Federalnej Niemiec / Źrodło: Youtube

Działania te są odpowiedzią na zwiększające się napięcia w regionie spowodowane sytuacją na Ukrainie a także coraz bardziej agresywną retoryką Moskwy.

Komentarze