Fot. Master Sgt. Roy Santana, US Air Force (domena publiczna)

Amerykańska Gwardia Narodowa przyleciała do Europy

Stany Zjednoczone Ameryki, w ramach operacji Atlantic Resolve, skierowały na kontynent europejski 12 samolotów F-15C Eagle należących do 125. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej stanu Floryda. Jest to pierwsza obecność Gwardii Narodowej w Europie w ramach pakietu wzmacniającego Theater Security Package (TSP).

159. Ekspedycyjny Dywizjon Myśliwski, czyli amerykański kontyngent wojskowy, liczący 12 samolotów F-15C Eagle oraz 200 żołnierzy obsługi wylądował w holenderskiej bazie Leeuwarden. W połowie kwietnia amerykańskie myśliwce wezmą udział w ćwiczeniach z holenderskimi F-16. Następnie, w maju, dywizjon ma zostać przebazowany na lotnisko Graf Ignatiewo, gdzie przewiduje się cykl szkoleń prowadzonych wspólnie z lotnictwem bułgarskim. Można się spodziewać, iż jedna tura zabezpieczenia teatru działań TSP potrwa ok. sześciu miesięcy, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia na dowództwa sił USAF w Europie.

Należy zaznaczyć, iż obecnie amerykańskie lotnictwo dysponuje w Europie jednym dywizjonem, złożonym z trzech eskadr myśliwców F-15, w tym dwóch na samolotach F-15E Strike Eagle oraz jednym wyposażonym w F-15C/D. Stacjonujący w brytyjskiej bazie Lakenheath 493. Fighter Squadron należy do 48. Skrzydła Myśliwskiego USAF, który w 2014 r. jako pierwszy wydzielił maszyny do wzmocnienia misji Baltic Air Policing.

Źródło: konflikty.pl, defence24.pl

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.