Wikimedia Commons

Amerykański batalion pancerny w Polsce od 2016 roku

Dowódca sił lądowych USA w Europie, gen. Hodges zapowiedział, że od połowy przyszłego roku w Polsce będzie stacjonować nawet 600 sztuk ciężkiego sprzętu Armii Amerykańskiej.

Głównodowodzący US Army Europe (USAREUR) gen. broni Frederick Ben Hodges spotkał się w Warszawie z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosławem Różańskim. Amerykański generał zadeklarował, że od połowy 2016 roku w Polsce będzie stacjonować batalion pancerny US Army z 600 sztukami ciężkiego sprzętu wojskowego, który będzie stanowić połowę z całego wyposażenia armii, rozmieszczonego w Europie Wschodniej (pozostałe lokalizacje to Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria).

W Polsce mają stacjonować czołgi podstawowe, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy inżynieryjne i rozpoznania oraz wyposażenie dla dowództwa brygady (m.in. wozy dowodzenia i sprzęt logistyczny).

Na początku października br. Polska zawarła porozumienie z USA ws. lokalizacji przyszłych składów sprzętu wojskowego Armii Amerykańskiej. Ustalono wtedy, że znajdą się one na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko oraz obiektach wojskowych w Skwierzynie (woj. lubuskie), Ciechanowie (woj. mazowieckie) i Choszcznie (woj. zachodniopomorskie). Będą z niego korzystały wojska amerykańskie na rotacyjnych ćwiczeniach oraz ? w razie kryzysu ? szpica NATO, czyli nowe Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości.

Generałowie podpisali także deklarację o wzajemnej współpracy oraz list intencyjny dotyczący partnerstwa jednostek wojskowych Polski i USA:

Dokument zakłada, że jednostki US Army oraz Wojska Polskiego pozostaną dla siebie kluczowymi partnerami w przyszłych operacjach militarnych, a współpraca będzie skupiona na szkoleniu jednostek oraz doskonaleniu oficerów i podoficerów ? powiedział generał Różański.

Polski generał powiedział także, że przyszłoroczne ćwiczenia Anakonda-16 będą demonstracją jedności sojuszu i mocnym akcentem przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

Obecnie na poligonie w Żaganiu ćwiczy około 250 żołnierzy 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty Raider. Pozostaną tam do połowy grudnia br. Z kolei w 2016 roku do Polski przyjadą spadochroniarze ze 173. Brygadowej Grupy Bojowej oraz zwiadowcy z 2. Pułku Rozpoznawczego US Army.

Czytaj także:

Brytyjskie wojska w Polsce?

US Army znowu w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.