Amerykański F-16 nad Afganistanem. / Wikimedia Commons.

Amerykański F-16 uszkodzony przez Talibów

W dniu 13 października br. w afgańskim rejonie Sayid Karam w czasie wykonywania operacji przeciwko Talibom, amerykański myśliwiec F-16 został ostrzelany i poważnie uszkodzony.

O incydencie, który miał miejsce w prowincji Paktija, dopiero teraz poinformowało dowództwo USAF. Według jej przedstawicieli w wyniku ostrzału z przeciwlotniczej broni małokalibrowej poważnie uszkodzony został statecznik poziomy samolotu oraz jedna z przenoszonych bomb.

Amerykański pilot podjął decyzję o zrzuceniu dodatkowych zbiorników paliwa, dwóch bomb niekierowanych oraz jednego pocisku powietrze-ziemia, po czym bezpiecznie powrócił do bazy Bagram. Ostrzał z broni takiego kalibru sugeruje, iż w chwili ataku maszyna znajdowała się na bardzo małym pułapie.

Od czasu rozpoczęcia interwencji w Afganistanie, Talibom kilka razy udało się uszkodzić, a nawet strącić śmigłowce państw sojuszniczych przy użyciu lekkiego uzbrojenia, jednak do tej pory nigdy nie trafili samolotu myśliwskiego.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.