Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon rozpoczyna szerszą współpracę z polskim przemysłem obronnym

Amerykańska spółka Raytheon (NYSE: RTN) podpisała umowę z firmą TELDAT, której przedmiotem jest opracowanie i produkcja zaawansowanych, wojskowych routerów przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot. Inżynierowie i technicy TELDAT zajmą się zaprojektowaniem, integracją i przeprowadzeniem prób kwalifikacyjnych kluczowych technologii umożliwiających łączność w sieciocentrycznej przestrzeni powietrznej przeznaczonych dla systemu Patriot.

Na podstawie wstępnej umowy, zespoły inżynieryjne z obydwu firm mogą rozpocząć prace projektowe oraz badania handlowe.

Raytheon_Teldat_contract

Daniel J. Crowley, prezes, Raytheon Integrated Defense Systems i Henryk Kruszyński, prezes Teldat.

?Raytheon liczy na długą  i owocną współpracę z firmą TELDAT. Obecna inicjatywa pokazuje nasze nieustające zaangażowanie w uruchomienie programów inżynieryjnych i technologicznych w Polsce, a także współpracę z polskim przemysłem? ? powiedział Daniel J Crowley, prezes, Raytheon Integrated Defense Systems. ?Dodatkowo TELDAT, wytwarzając router w wersji wojskowej, zyska dostęp do rynków eksportowych w postaci naszych klientów na całym świecie, co jest unikatową okazją właściwą  tylko systemu Patriot„.

?Jesteśmy zadowoleni z rozszerzenia współpracy z firmą Raytheon? ? powiedział dr Henryk Kruszyński, prezes firmy TELDAT. ?Obecna umowa to kolejne potwierdzenie naszej fachowej wiedzy technicznej, z której korzystają partnerzy na całym świecie. Uważamy, że obecny projekt to świetny punkt wyjścia do ścisłej integracji i użycia rozwiązań technologicznych TELDAT w systemie Patriot?.

Raytheon nieustająco poszukuje  możliwości współpracy z polskim przemysłem w ramach przygotowań do programu WISŁA. Oferta firmy dla programu WISŁA  obejmuje opracowanie z polskim przemysłem systemu Patriot nowej generacji, obejmującej:

  • nowy system Wspólnego Dowodzenia i Kierowania (CC2), oferujący otwartą architekturę i możliwości wielofunkcyjne, które wykorzystują i utrzymują sprawdzoną w walce funkcjonalność systemu Patriot oraz jego interoperacyjność USA/NATO
  • Radar o polu widzenia 360 stopni wykorzystujący najnowszą technologię radiolokacyjną, dzięki czemu zapewnia on niezrównaną skuteczność, bezprecedensową gotowość do działania i najniższy koszt utrzymania, oraz
  • potencjalną integrację z nowymi, zaawansowanymi pociskami typu Low Cost Interceptor ? Niskokosztowa Rakieta Przechwytująca (LCI), która znacznie poszerza zdolność systemu Patriot do jednoczesnego odpalenia różnych typów rakiet w celu ochrony przed stale rosnącą liczbą zagrożeń.

System Patriot jest zaprojektowany w sposób modułowy, dzięki czemu może być stale ulepszany i modernizowany. Obecnie system Patriot to jedyny sprawdzony w boju system obrony powietrznej, chroniący USA oraz siły sojusznicze na całym świecie. Społeczność tworzona przez 12 państw, w tym 5 zrzeszonych w NATO, a także przyszli partnerzy systemu Patriot, zapewniają Polsce korzyści w postaci rozwoju systemu, szkoleń, serwisowania, testów, logistyki i współdzielenia kosztów.

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8x8 / Źródło: Wikimedia

Wyrzutnia Patriot niemieckiej Bundeswehry na podwoziu MAN 8×8 / Źródło: Wikimedia

 Informacje o firmie TELDAT

TELDAT jest firmą od siedemnastu lat dynamicznie działającą na rynku obronnym. Jest czołowym konstruktorem i producentem najnowocześniejszych w świecie specjalistycznych rozwiązań teleinformatycznych, głównie dedykowanych dla bezpieczeństwa i obrony narodowej. Produkty te (sprzęt i oprogramowanie) oraz usługi były i/lub są wykorzystywane i testowane m.in. w:

  • kilkuset garnizonach, jednostkach i instytucjach wojskowych oraz na teatrach działań w: Afganistanie, Kongo, Czadzie, na Bałkanach i krajach nadbałtyckich, gdzie ułatwiały realizację zadań powietrznych sił zbrojnych w ramach misji Air Policing;
  • wszystkich najważniejszych ćwiczeniach organizowanych (zwłaszcza w Europie i USA) przez Siły Zbrojne RP, NATO i U.S. European Command, . np. w kolejnych edycjach Międzynarodowych Warsztatów Interoperacyjności pt.: Combined Endeavor, NATO CWID, NATO CWIX oraz Bold Quest;
  • laboratoriach badawczych, np. w: Agencji NCI (NATO Communications and Information Agency) w Hadze oraz CELAR we Francji.

 O Raytheon

Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2013 roku 24 mld dolarów i która zatrudnia 63 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 92 lata. Raytheon dostarcza najnowsze urządzenia elektroniczne, zapewnia integrację systemów przeznaczonych do wykonywania poszczególnych zadań oraz wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, jak również cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. 

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.