Al-Szabab (Mohamed Sheikh Nor)

Amerykański nalot na obóz szkoleniowy Al-Szabab

Jak poinformował Pentagon, ponad 150 terrorystów zginęło w wyniku nalotu na obóz szkoleniowy Al-Szabab w Somalii.

Według informacji amerykańskiego wywiadu, organizacja Al-Szabab była w finałowej fazie realizacji planu ataków na dużą skalę na amerykańskie siły i instalacje wojskowe w regionie. W związku z tym, Amerykanie przeprowadzili wyprzedzające uderzenie na obóz szkoleniowy znajdujący się około 190 km (120 mil) od Mogadiszu. Nalotów dokonały bezzałogowe statki powietrzne i maszyny załogowe. Szacuje się, że w ich wyniku zlikwidowanych zostało ponad 150 terrorystów. Jeśli informacja okaże się prawdą, będzie to najbardziej zabójczy amerykański nalot na terenie Somalii.

Siły organizacji terrorystycznej  Al-Szabab zostały wypchnięte z głównych miast przez siły Unii Afrykańskiej jeszcze w 2011 roku, ale nadal stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wschodniej części Afryki. W 2013 roku doszło do ataku terrorystycznego na centrum handlowe Westgate w Nairobi, w Kenii. W wyniku tego ataku śmierć poniosło 67 osób, z czego zdecydowaną większość stanowiły kobiety i dzieci.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.