Fot. screen YouTube.

Amerykański niszczyciel zbliżył się niebezpiecznie blisko do rosyjskiej fregaty [WIDEO]

W dniu 28 czerwca br. rosyjskie media poinformowały o incydencie na Morzu Śródziemnym, który miał miejsce 11 dni wcześniej. Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely (DDG-107), typu Arleigh Burke zbliżył się na jedynie 180 metrów do rosyjskiej fregaty rakietowej RFS Jarosław Mądry (727), typu Nieustraszimyj. Według Rosjan było to rażące naruszenie bezpieczeństwa żeglugi.

We wtorek, 28 czerwca br. rosyjskie MON opublikowało oświadczenie, że w dniu 17 czerwca br. amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely (DDG-107), typu Arleigh Burke zbliżył się na jedynie 180 metrów (55 stóp) do rosyjskiej fregaty rakietowej RFS Jarosław Mądry (727), typu Nieustraszimyj. Do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych wschodniej części akwenu Morza Śródziemnego, w czasie którego, zdaniem Rosjan, Jarosław Mądry powstrzymywał się od angażowania w niebezpieczne manewry.

Zdaniem rosyjskiego MON, załoga amerykańskiego niszczyciela rakietowego złamała tzw. Prawidło 13 Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (MPZZM)(International Regulations for Preventing Collisions at Sea; COLREGS), który mówi o wyprzedzaniu na morzu:

a) Bez względu na którekolwiek z postanowień zawartych w prawidłach niniejszego rozdziału każdy statek wyprzedzający inny statek powinien ustąpić z drogi statkowi wyprzedzanemu.

b) Za wyprzedzający należy uważać statek zbliżający się do innego statku z kierunku więcej niż 22,5 stopnia z tyłu jego trawersu, to znaczy będący w takiej pozycji w stosunku do statku wyprzedzanego, że podczas nocy mógłby widzieć tylko światło rufowe tego statku, a nie którekolwiek z jego świateł burtowych.

c) Jeżeli statek ma jakąkolwiek wątpliwość co do tego, czy jest statkiem wyprzedzającym, powinien uznać się za taki statek i działać odpowiednio.

d) Wszelkie następne zmiany namiaru między dwoma statkami nie mogą uczynić statku wyprzedzającego statkiem przecinającym kurs w rozumieniu niniejszych prawideł lub zwolnić go od obowiązku trzymania się z daleka od statku wyprzedzanego aż do chwili jego ostatecznego wyprzedzenia i oddalenia się.

Amerykanie mieli złamać także Prawidło 15 MPZZM, który mówi o kursach przecinających się:

Jeżeli dwa statki o napędzie mechanicznym przecinają swoje kursy w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia, wówczas statek, który ma drugi statek ze swej prawej burty, powinien ustąpić mu z drogi i jeżeli okoliczności na to pozwalają, unikać przecinania kursu przed jego dziobem.

Rosyjska Marynarka Wojenna (WMF) zezwoliła na upublicznienie nagrania wideo, wykonanego przez marynarzy w czasie wykonywania manewrów przez amerykański okręt wojenny w pobliżu fregaty:

Przypomnijmy, że w dniu 12 kwietnia br. nad Bałtykiem miał miejsce incydent w którym z kolei stroną prowokującą byli Rosjanie. Dwa bombowce Su-24M (w kodzie NATO: Fencer) kilkukrotnie przeleciały w bliskiej odległości od niszczyciela USS Donald Cook (DDG-75) typu Arleigh Burke (czytaj więcej: Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS „Donald Cook” i rosyjskich bombowców Su-24M oraz: US Navy opublikowała nowe nagrania z incydentu na Bałtyku [WIDEO]).

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely (DDG-107), typu Arleigh Burke. / Wikimedia Commons (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Billy Ho/Released).

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely (DDG-107), typu Arleigh Burke. / Wikimedia Commons (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Billy Ho/Released).

Rosyjska fregata rakietowej RFS Jarosław Mądry (727), typu Nieustraszimyj. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Rosyjska fregata rakietowej RFS Jarosław Mądry (727), typu Nieustraszimyj. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Czytaj także:

Rosyjska fregata rakietowa na brytyjskich wodach terytorialnych

Amerykański RC-135W przechwycony przez Rosjan. Tym razem bez incydentu

Rosyjskie samoloty patrolowe zbliżyły się do amerykańskiego lotniskowca

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Rosjanie znów prowokują nad Bałtykiem

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.