USS Wyoming (SSBN_742). / Wikimedia Commons.

Amerykański okręt balistyczny w Szkocji

USS Wyoming (SSBN-742) przypłynął w tym tygodniu do brytyjskiej bazy strategicznych okrętów podwodnych w szkockim Faslane. Według Dowództwa Sił Strategicznych (USSTRATCOM) wizyta ma cel kurtuazyjny i jest rutynowa.

Według komunikatu wydanego przez USSTRATCOM wizyta ma zademonstrować bliskość amerykańsko-brytyjskich stosunków wojskowych oraz zobowiązanie USA w ramach kolektywnego bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich NATO.

Jednakże ów komunikat nie jest standardowym postępowaniem amerykańskiego dowództwa, które ujawnia obecność swoich okrętów strategicznych dopiero po zakończeniu danej misji. Ma to związek przede wszystkim z bezpieczeństwem narodowym USA oraz interesami tego państwa. Ten nietypowy komunikat ma być sygnałem przede wszystkim dla Rosji.

Co ciekawe wizyta kurtuazyjna amerykańskiego okrętu podwodnego nastąpiła po niedawnej ? również niezapowiedzianej ? wizycie brytyjskiego odpowiednika HMS Vanguard (S28) w bazie US Navy Kings Bay w Georgii (Naval Submarine Base Kings Bay). Brytyjski boomer przypłynął do amerykańskiego portu wojennego w dniu 28 sierpnia br.

USS Wyoming (SSBN-742) jest balistycznym okrętem podwodnym o napędzie nuklearnym typu Ohio (projektu SCB-304). Łącznie w latach 1974-1996 zbudowano 18 jednostek, lecz po 2003 roku cztery z nich przebudowano na SSGN (rakiety balistyczne zastąpiono pociskami manewrującymi BGM-109 Tomahawk w liczbie 154 ? po 7 pocisków w 22 silosach; oraz zapewniono możliwość użycia pozostałych 4 silosów do desantowania operatorów US Navy SEALs lub USMC MARSOC w czasie operacji specjalnych ? przyp. red.). Pozostałe jednostki stanowią trzon morskiego segmentu amerykańskiej triady nuklearnej, przenosząc po 24 pociski balistyczne typu SLBM (Submarine-launched Ballistic Missile) UGM-133A Trident II D5, uzbrojone w osiem głowic termonuklearnych (więcej o rakietach Trident II D5: Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym). Osiem z nich stacjonuje w Naval Base Kitsap w stanie Waszyngton, a sześć w Naval Submarine Base Kings Bay w stanie Georgia.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.