Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87). /Fot. US Navy.

Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu

W dniu 9 października br. niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87) należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) został zaatakowany z terytorium Jemenu przez rebeliantów Huti – jak podają amerykańskie władze, niszczyciel nie odpowiedział ogniem.

Cieśnina Bab al-Mandab. /Fot. Wikimedia Commons.

Cieśnina Bab al-Mandab. /Fot. Wikimedia Commons.

Do incydentu doszło w niedzielę, w dniu 9 października br. około godziny 7 wieczorem (czasu lokalnego) na północ od cieśniny Bab al-Mandab. Zgodnie z dostępnymi informacjami załoga niszczyciela USS Mason (DDG-87) znajdującego się w tym czasie na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego u wybrzeży Jemenu w ciągu 60 minut wykryła dwa nadlatujące pociski. Według rzecznika Pentagonu kpt. Jeffa Davisa ostrzał zakończył się fiaskiem, ponieważ oba wystrzelone przez powiązanych z Iranem rebeliantów Huti pociski spadły do wody, zanim dotarły do okrętu ? w związku z tym żaden z członków załogi nie odniósł obrażeń – okręt nie został uszkodzony.

Atak na amerykański niszczyciel rakietowy nastąpił w tydzień po ataku w rejonie cieśniny Bab al-Mandab na katamaran transportowy HSV-2 Swift Marynarki Wojennej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak podaje agencja prasowa Reuters, powołując tajemniczego zajmującego wysokie stanowisko urzędnika Departamentu Obrony, pierwszy pocisk rakietowy odpalony w kierunku niszczyciela doprowadził do uruchomienia znajdujących się na pokładzie jednostki ?środków przeciwdziałania? – nie wiadomo czy było to przyczyną fiaska ataku.


USS Mason (DDG-87)

USS Mason (DDG-87)

USS Mason (DDG-87) jest niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke, należącym do drugiej, zmodernizowanej serii Flight IIA (wariant 5″/62). Okręt został zamówiony w grudniu 1996 roku, prace konstrukcyjne rozpoczęły się w czerwcu 2000 roku – wodowanie miało miejsce w kwietniu 2001 roku. USS Mason (DDG-87) wszedł do służby w dniu 1 kwietnia 2003 roku. Na pokładzie jednostki znajduje się 380 oficerów i marynarzy. 

 

Uzbrojenie: Uzbrojenie artyleryjskie jednostki składa się z armaty 127 mm o długości 62 kalibrów, działek kalibru 25 mm, wielkokalibrowych karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm oraz systemu obrony bezpośredniej (CIWS) Phalanx CIWS kalibru 20 mm. Obok przeciwpodwodnych torped Mk 46 okręt okręt może przenosić do 96 pocisków rakietowych RIM-66 SM-2, BGM-109 Tomahawk (TLAM-C/D) lub RUM-139 VL-Asroc. Komponent lotniczy niszczyciela rakietowego USS Mason (DDG-87) skłąda się z dwóch wielozadaniowych śmigłowców morskich SH-60 Sea Hawk.

 

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.