Fot. US Army.

Amerykańskie czołgi w Gruzji [WIDEO]

W dniu 4 maja br. do Gruzji dotarły amerykańskie czołgi M1A2 Abrams i bojowe wozy piechoty M2 Bradley, aby wziąć udział w bilateralnych ćwiczeniach pod kryptonimem Noble Partner 16.

Fot. US Army.

Fot. US Army.

Ćwiczenie Noble Partner 16 ruszy w dniu 11 maja i potrwa do 26 maja br. z udziałem 1.300 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mjr Wayne Dahl, który został przydzielony przez USA przy rządzie w Tbilisi ds. współpracy obronnej powiedział, że tegoroczne ćwiczenie zwiększa możliwości w stosunku do 2015 roku, a także pozwoli rozwijać interoperacyjność tych systemów walki [czołgów Abrams i bwp Bradley ? przyp. red.] z systemami gruzińskimi.

Noble Partner 16 jest zasadniczą częścią szkolenia w Gruzji lekkiej kompanii piechoty w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force; NRF) oraz zwiększenia możliwości samoobrony tego kraju. Ma także na celu podkreślić zdolności US Army do szybkiego przerzucenia sprzętu wojskowego i żołnierzy w dowolny region Europy.

Źródło: Wikimedia Commons.

Źródło: Wikimedia Commons.

Amerykański transport czołgów podstawowych M1 Abrams i bojowych wozów piechoty M2 Bradley zawinął do portu w Poti w dniu 4 maja br. O ile w poprzednich latach USA wysyłały na ćwiczenia lżejsze pojazdy, to udział w tym roku czołgów Abrams będzie ich debiutem w tym regionie. Jeśli chodzi o siły amerykańskie jakie mają wziąć udział w ćwiczeniach, są to: 1. Brygada 3. Dywizji Piechoty US Army (1st Brigade, 3rd Infantry Division) i 173. Brygada Powietrznodesantowa (173rd Airborne Brigade) przy wsparciu 165. Skrzydła Transportowego (165th Airlift Wing; 165 AW) Gwardii Narodowej stanu Georgia z trzema transportowcami C-130 Hercules.

Fot. US Army.

Fot. US Army.

Rosja zareagowała na wspólne amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia z dezaprobatą, nazywając je prowokacją, wymierzoną w stabilność regionu kaukaskiego. Rosyjski MSZ w dniu 6 maja br. zwrócił uwagę na wypowiedź Dawita Usupaszwilego, przewodniczącego parlamentu Gruzji, który stwierdził, że część terytorium kraju jest zajęta, a misja gruzińskich sił zbrojnych pozostaje niedokończona. Gruzin dodał, że kluczem do jej wykonania jest nie tylko bohaterstwo gruzińskich żołnierzy i oficerów, ale także pomoc partnerów z NATO, biorących udział w ćwiczeniu.

Czytaj także:

Precedens Kosowa a problem statusu Abchazji i Osetii Południowej przed wojną sierpniową w Gruzji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.