System HIMARS. / Fot. Lockheed Martin

Amerykańskie systemy HIMARS trafią na pogranicze turecko-syryjskie?

Według tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşo?lu, Stany Zjednoczone mogą wkrótce rozmieścić systemy rakietowe HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) na pograniczu turecko-syryjskim w celu walki z Państwem Islamskim (ISIS).

Rozmieszczenie tych systemów rakietowych jest częścią porozumienia mającego na celu odcięcie granicznego regionu Manbidż. Według władz w Ankarze, pogranicze turecko-syryjskie coraz częściej staje się celem ataków rakietowych Państwa Islamskiego.

?Doszliśmy do porozumienia z USA w sprawie zamknięcie obszaru Manbidż? powiedział Mevlut Cavusoglu, turecki minister spraw zagranicznych dziennikarzom gazety Haberturk podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej.

Według tureckiego ministra spraw zagranicznych, amerykanie rozpoczną rozmieszczanie systemów rakietowych HIMARS na granicy turecko-syryjskiej w maju br., skąd przeprowadzanie ostrzałów pozycji ISIS będzie znacznie efektywniejsze.

Minister zaznaczył, że obecnie najlepsze tureckie systemu rakietowe zdolne są do uderzeń na cele oddalone o tylko 40 km, z kolei amerykańskie wyrzutnie lądowe HIMARS mają zasięg 90 km.

Rozmieszczenie tych systemów ma także wesprzeć działania syryjskiej opozycji walczącej z ISIS. ?Aby zniszczyć ISIS w tym regionie, musimy wspierać umiarkowaną opozycję zarówno z powietrza, jak i z lądu? – stwierdził Mevlut Cavusoglu.

Tureckie MSZ o zbyt późne decyzje w sprawie bezpiecznej strefy obwinia Zachód. MSZ stwierdza, że dla pokonania ISIS w tym rejonie konieczne jest wspieranie umiarkowanej opozycji.

HIMARS_-_missile_launched

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), czyli ?system rakietowy wysokiej mobilności? to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa  zamontowana na podwoziu trzyosiowym, który jest wersją 5-tonowego terenowego samochodu ciężarowego serii Oshkosh FMTV. HIMARS uzbrojony jest w sześć pocisków kal. 227 mm (standard w krajach NATO) albo zamiennie pojedynczy moduł z taktycznym pociskiem balistycznym kal. 607 mm. Wprowadzony do uzbrojenia w 2005 roku jest wykorzystywany przez kilka krajów: Kanada, Jordania, Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie i oczywiście USA.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.