Źródło: http://dgrsz.mon.gov.pl/

Amunicja dla Kraba i Kryla przeszła pozytywnie testy na Słowacji

Pozytywnie zostały ocenione strzelania testowe z  nowej polskiej amunicji odłamkowow-burzącej 155 mm , które odbyły się na słowackim poligonie. Nad przebiegiem testów czuwali eksperci z Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych DGRSZ – płk Waldemar Janiak oraz mjr Jacek Piątek. Strzelania trwały cztery dni. 

Szef zarządu płk Jarosław Kraszewski testy nowej polskiej amunicji ocenia się pozytywnie – spełnia ona wymagania i oczekiwania artylerzystów. Maksymalny donośność wynosi 40 300 metrów, co est wynikiem o 300 metrów lepszym od pierwotnie zakładanego.  Jak zapewnia pułkownik:

?Wdrożenie nowej polskiej amunicji do użytku nastąpi zgodnie z planem – w listopadzie. Na grudniowe święto Wojsk Rakietowych i Artylerii obsługi nowych armatohaubic Krab będą już z niej strzelać?

Nowa amunicja 155 mm, z jakiej już niebawem będą korzystać Kraby oraz Kryle, produkowana jest przez Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby. Pułkownik Artur Goławski na oficjalnej stronie DGRSZ o nowej amunicji pisze:

Uzbrojona jest w zapalnik uderzeniowy podwójnego działania (natychmiastowego lub z krótką zwłoką), spełniający wszystkie wymagania bezpieczeństwa określane przez  normy NATO (Stanag 4187). Okres eksploatacji pocisku ? 25 lat. W skład naboju oprócz pocisku wchodzą ładunki modularne samospalające (bezłuskowe).

Komentarze

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.