Fot. U.S. Embassy Warsaw.

Anakonda-16: Amerykańscy żołnierze udzielili pomocy poszkodowanym w wypadku

W dniu 10 czerwca br. amerykańscy żołnierze z US Army Europe, uczestniczący w ćwiczeniach Anakonda-16, w okolicy warszawskiej Wesołej udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym.

Przemieszczająca się w pobliżu garnizonu Wesoła 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki grupa amerykańskich żołnierzy z US Army Europe (USAREUR) była świadkiem dachowania osobowej Hondy, która wcześniej wpadła w poślizg i uderzyła w dwa drzewa.

Amerykanie, wśród których był także polski żołnierz, natychmiast udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym i wezwali służby ratunkowe. Na miejsce przyjechała straż pożarna, policja i pogotowie, a jedna z poszkodowanych osób została przewieziona do szpitala.

Nie był to odosobniony przypadek niesienia pomocy przez żołnierzy wojsk sojuszniczych, biorących udział w ćwiczeniach Anakonda-16. Wcześniej, żołnierze uratowali tonącego oraz pomogli ofiarom innego wypadku w okolicach miejscowości Rymań (woj. zachodniopomorskie). Wzorowe zachowanie Amerykanów nie powinno dziwić, z uwagi na żołnierskie poczucie niesienia bezinteresownej pomocy cywilom.

Nie obyło się także bez tragicznego zdarzenia z udziałem sojuszników podczas trwających obecnie ćwiczeń. W nocy z wtorku na środę (7-8 czerwca br.), na autostradzie A18 podczas przemieszczania się kolumny logistycznej w amerykańską ciężarówkę typu HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) uderzyło auto osobowe. W wyniku kolizji śmierć poniósł kierowca cywilnego pojazdu, a pasażer został ranny (czytaj więcej: Anakonda-16: Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej na Dolnym Śląsku).

Czytaj także:

Anakonda-16: Ćwiczenia obrony przeciwlotniczej na Bałtyku [ZDJĘCIA]

Anakonda-16: Operatorzy JW GROM odbijali porwany okręt [ZDJĘCIA]

Anakonda-16: Ćwiczenia przeciwlotnicze w Ustce [ZDJĘCIA]

Anakonda-16: Budowa przepraw rzecznych i zdobywanie mostu w Toruniu [FOTO+WIDEO]

Anakonda-16: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża stawia zaporę minową na Bałtyku [ZDJĘCIA]

Anakonda-16: Potężny desant pod Toruniem [ZDJĘCIA]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.