Andrzej Wardziak ?Infekcja. Exodus? – recenzja

W środę, w dniu 31 sierpnia br. nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się kolejna książka autorstwa Andrzeja Wardziaka, powieść pt. ?Infekcja. Exodus? to dzieło ukazujące kontynuację losów grupy bohaterów podejmujących dramatyczną walkę o przetrwanie.

?Infekcja rozprzestrzenia się na cały kraj. Polska pogrąża się w chaosie? ? tak brzmi fragment opisu wydanej w dniu 31 sierpnia br. drugiej części powieści o losach grupy bohaterów podejmujących dramatyczną walkę o przetrwanie w świecie opanowanym przez krwiożercze bestie. Andrzej Wardziak przedstawia ekscytująca kontynuację poprzedniej części pt. ?Infekcja. Genesis?, w której historia rozpoczyna się dokładnie w momencie wpadnięcia grupy ocalałych w zasadzkę jednego z posterunków Wojska Polskiego znajdującego się na obrzeżach Warszawy.

Na łamach 448 stron śledzimy losy bohaterów poznanych w ostatniej części powieści oraz pojawiających się często postaci drugoplanowych, które mają większy lub mniejszy wpływ na przetrwanie bohaterów powieści. Bohaterowie tj. Paweł (żołnierz GROM, czyli Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego), Kaja (córka Pawła), nastolatek o imieniu Tomek, młody policjant Jakub Drejer i jego żona Natalia oraz zaprawiony już w bojach fan heavy ? metalu, Max ? uciekają z opanowanej przez zarazę stolicy, przedostają się m.in. do Łomianek (miasto w woj. mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim) – gdzie także dotarła zaraza pomimo usilnych starań jednostek Wojska Polskiego, którego zadaniem miało być zatrzymanie nieumarłych przed rozprzestrzenieniem się na cały kraj.

W ferworze walki z nieumarłymi ginie członek grupy ? od tego momentu atmosfera wewnątrz grupy zaczyna się stopniowo psuć. Grupa Pawła trafia na parę potrzebujących pomocy mieszkańców i sklep z wypełnionymi po brzegi półkami z żywnością. Znalezienie i zajęcie przez grupę dobrze wyposażonego sklepu nie pozostaje niezauważone przez innych ocalałych ? nie wszyscy mają dobre intencje. Bohaterowie, zdając sobie sprawę z położenia, w jakim się znajdują, postanawiają o opracowaniu i zorganizowaniu planu ucieczki. Grupa zostaje napadnięta przez żyjącą w pobliżu sklepu niezwykle zdemoralizowana i tylko ośmieloną do czynienia potwornych rzeczy apokalipsą rodziną.

Dochodzi do walki, w której ginie przywódca bandytów. Odgłosy wymiany ognia zwracają uwagę hord nieumarłych, które coraz liczniej ściągają do miejsca akcji. Bohaterowie, chcąc przeżyć nie mają innego wyboru jak ratować się natychmiastową ucieczką ? szczęśliwie na ich drodze staje starsza kobieta o imieniu Krystyna. Bohaterowie zabierają się razem z nią do względnie bezpiecznego schronienia, jakim miał być dworek otoczony wysokim murem. Książka Andrzeja Wardziaka opisuje nie tylko walkę z nieumarłymi, ale także próbę przetrwania konfrontacji z ocalałymi rodakami ? wałęsającymi się bez sensu ludźmi, czy po prostu szukającymi zemsty psychopatami. Autor uchylił rąbka tajemnicy na temat przyczyn wybuchu apokalipsy i miejsc, w których powstały ogniska zarazy.

Ocena:

Dzieło Andrzeja Wardziaka to zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w ostatnim czasie. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawia kontynuację losów piątki głównych bohaterów, wchodząc w interakcję z innymi postaciami. Ciekawie ukazano motyw psychologiczny apokalipsy zombie ? rozluźnianie się i jednocześnie zacieśnianie więzi międzyludzkich, emocje wpływające na podejmowane decyzje, wpływ śmierci członka grupy na moralne czy wreszcie patologiczne zachowania ludzi, których ujawnienie spowodowała plaga nieumarłych i całkowity brak instytucji mających zapewnić porządek publiczny.

Na uznanie zasługuje sam sposób, w jaki autor daje nam znać o sytuacji, jaka ma miejsce w całym kraju, o przyjmowaniu do wiadomości wybuchu tajemniczej plagi przez zwykłych mieszkańców Polski oraz nowych ogniskach epidemii. Ciekawe i nadające powieści tajemniczego charakteru okazało się ukazanie kwestii potencjalnych przyczyn wybuchu zarazy i miejsc, w jakich się rozprzestrzeniła [SPOJLER] – nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach Europejskich. Ważne było spojrzenie na problem walki z nieumarłymi z perspektywy dowódców dowodzących obroną kraju przed zarazą oraz szeregowego żołnierza, którego krótka, lecz ciekawa interakcja z grupą dostarczyła wielu ważnych informacji. Kolejną kwestią zasługującą na wyróżnienie są opisy walk, czy to z ogromnymi rzeszami umarlaków, czy grupą zwykłych psychopatów.

Najnowsze dzieło Andrzeja Wardziaka to zdecydowanie majstersztyk, który zasługuje na uwagę każdego z czytelników zainteresowanych książkami z tej kategorii. Polecam ją również tym których niespecjalnie interesują klimaty nieumarlaków ? być może po przeczytaniu obu części Infekcji zmienicie zdanie!

Moja ocena: 10/10

infekcja-exodus-b-iext41052133Autor: Andrzej Wardziak

Tytuł: Infekcja. Exodus

Wydawnictwo: Pascal

Oprawa: miękka-klejona

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7642-844-4

Liczba stron: 448

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.