Andrzej Zasieczny ?Broń pancerna III Rzeszy. Tom 3? ? recenzja

Broń pancerna III Rzeszy Niemieckiej kojarzy się dla większości ludzi przede wszystkim z potężnymi czołgami czy niszczycielami czołgów, które tworzyły żelazną pięść reżimu hitlerowskiego w jego drodze do panowania na światem. Jednak jest to przysłowiowy ?wierzchołek góry lodowej?, a najnowsza książka Andrzeja Zasiecznego ukazuje nam wiele mniej znanych laikom konstrukcji czołgów przeciwlotniczych, haubic, armat i moździerzy samobieżnych, których znaczenie na polach bitew była nie mniejsze, a w przypadku niektórych monstrualnych konstrukcji, takich jak najcięższy samobieżny moździerz II wojny światowej, czyli 60 cm Gerät 040 Karl, taktyczna i propagandowa rola w wielu starciach była znacząca.

Choć tom trzeci „Broni Pancernej III Rzeszy” ma format odrobinę mniejszy, niż większość znanych mi i recenzowanych encyklopedii z serii „Panorama techniki wojskowej”, to jakość wydania nie ustępuje im, co jest już wizytówką Oficyny Wydawniczej Alma ? Press. Na 160 stronach Autor serwuje Nam opisy 21 typów i kilkunastu wersji najważniejszych czołgów przeciwlotniczych haubic, armat i moździerzy samobieżnych III Rzeszy, używanych podczas II wojny światowej.

Oto pełna lista opisanych wozów bojowych:

  • samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer I;
  • samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer 38(t) Gepard;
  • samobieżne działo przeciwlotnicze 3,7 cm Flak 43 auf (Sf) Fgst PzKpfw. IV Möbelwagen;
  • samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer IV/2 cm Vierling Wirbelwind
  • samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer IV/3,7 cm Flak 43 Ostwind I;
  • haubica samobieżna Wespe 10,5 cm leFH 18/40 Fast auf Geschützwagen PzKpfw. II Wespe;
  • haubica samobieżna 10,5 cm LeFH 16 (Sf) auf Geschützwagen FCM (f);
  • haubica samobieżna 10,5 cm LeFH 18/3 (Sf) auf Geschützwagen B2(f);
  • haubica samobieżna 10,5 cm LeFH 18/4 (Sf) auf Geschützwagen Lr.S. (f);
  • haubica samobieżna 10,5 cm LeFH 18/4 (Sf) auf Geschützwagen Hotchkiss 38H(f);
  • działo samobieżne 10,5 cm leFH auf Fgst Mk VI Ausf. B;
  • haubica samobieżna 15 cm sFH 13/1 (Sf) auf Geschützwagen Lr.S. (f) (Sd.Kfz 135/1);
  • działo samobieżne 15 cm sFH 18/1 auf Gschw III/IV Hummel;
  • moździerz samobieżny Gerät 040 Karl;
  • działo samobieżne (wóz wsparcia ogniowego) Sd. Kfz. 250/8;
  • działo samobieżne (wóz wsparcia ogniowego) Sd. Kfz. 251/9;
  • działo samobieżne (wóz wsparcia ogniowego) Sd. Kfz. 233;
  • działo samobieżne (wóz wsparcia ogniowego) Sd. Kfz. 234/2;
  • działo samobieżne Sd. Kfz. 234/3 kal. 75 mm.

Wstęp książki to szczegółowe wyjaśnienie ze strony Autora, na czym polegały różnice pomiędzy opisywanymi w publikacji czołgami przeciwlotniczymi, a samobieżnymi działami przeciwlotniczymi oraz faktu, dlaczego hitlerowskie Niemcy nie produkowały dział na podwoziach kołowych. Zapowiada on również czwartą i piątą część cyklu (kolejno o samochodach pancernych i transporterach półgąsienicowych; warto wspomnieć, że tom I dotyczy czołgów, dział szturmowych i niszczycieli czołgów, a tom II ? samobieżnych dział przeciwpancernych i samobieżnych dział przeciwlotniczych; wszystkie książki dostępne są na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej Alma ? Press ? przyp. red.).

Jeśli chodzi o właściwą część książki, Autor poświęca każdej konstrukcji co najmniej kilka stron (maksymalnie do dziesięciu), gdzie bardzo szczegółowo opisuje ich rodowód, produkcję, wersje, historię użycia oraz ? co jest ogromnym atutem całej publikacji ? objaśnia nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, o których nie dowiemy się z mniej specjalistycznych źródeł. Opis każdego z wozów zawiera kolorowy rzut boczny z wyjaśnieniem rodowodu przedstawionego kamuflażu (jednostka wojskowa, miejsce oraz okres historyczny użycia na froncie), rysunki techniczne w czterech rzutach oraz dziesiątki historycznych fotografii (zarówno tych z frontu, jak i przedstawiających szczegóły konstrukcyjne), uzupełnionych o dane taktyczno-techniczne (załoga, masa, wymiary, napęd, osiągi oraz uzbrojenie), co łącznie daje kompletną wiedzę techniczną i historyczną.

Dla laika niniejsza książka będzie zupełnym odkryciem czasem dziwacznych, z jego punktu widzenia, konstrukcji, natomiast specjalista czy osoba interesująca się dogłębnie techniką wojenną, odnajdzie tu bardzo solidne kompendium wiedzy. Szczególnie wart uwagi jest wspomniany we wstępie recenzji moździerz samobieżny kal. 60 cm Gerät 040 Karl, któremu Autor poświęcił najwięcej miejsca i kilkanaście fotografii (warto zauważyć, że wóz o nazwie własnej ?Ziu? ostrzeliwał rejon Starego Miasta, Śródmieście i prawdopodobnie Czerniaków podczas powstania warszawskiego, będąc przydzielonym do 638. baterii artylerii najcięższej).

Największym atutem jest ogromna szczegółowość, z jaką nie spotkałem jak dotąd w innych encyklopediach z serii ?Panorama techniki wojskowej?, które miałem przyjemność czytać lub/i recenzować. Dokładność dotyczy zarówno podłoża historycznego, wymagań polowych, prototypów i wersji produkcyjnych, jak i użycia bojowego, a największy podziw budzi opis niemalże ?każdej śrubki?, dzięki czemu niniejsza encyklopedia naprawdę warta jest swojej ceny.

Gorąco polecam!

ANDRZEJ ZASIECZNY ? historyk, wybitny specjalista w zakresie techniki wojskowej i II wojny światowej. W swoim dorobku ma on kilkanaście książek poświęconych dziejom techniki wojskowej m.in. ?Czołgi II wojny światowej?, ?Broń Wojska Polskiego 1939 ? 1945? czy też ?Broń pancerna III Rzeszy?.

Inne recenzje książek tego Autora:

Andrzej Zasieczny ? Broń Wojska Polskiego 1939-1945

Leksykon broni II wojny światowej. Wojska Lądowe ? recenzja

Czołgi II wojny światowej. Wydanie VII


Autor: Andrzej Zasieczny

Tytuł: Broń pancerna III Rzeszy. Tom 3. Czołgi przeciwlotnicze, samobieżne haubice i moździerze, czołgi-miotacze ognia

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7020-673-4

Liczba stron: 160

Format: 17,0 x 24,0 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.