Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Antoni Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Kuwejcie i Afganistanie [FOTO]

W dniach 21 i 22 grudnia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, odwiedził polskich żołnierzy, wykonujących misje poza granicami kraju w Kuwejcie i Afganistanie.

Kuwejt

W środę, 21 grudnia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, a także Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) gen. broni Marek Tomaszycki wraz z polską delegacją przybyli do bazy w Kuwejcie, gdzie zadania w ramach operacji Inherent Resolve pełnią polscy żołnierze. Spotkanie było okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń żołnierzom, a także do złożenia życzeń z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Termin wizyty zbiegł się z Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju. Szef MON podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za ich służbę i poświęcenie oraz przekazał świąteczne życzenia:

Trudno sobie wyobrazić, aby w ten Dzień Pamięci o polskich żołnierzach, o tych, którzy oddali krew za Ojczyznę, zabrakło tutaj w najmłodszej, ale być może najważniejszej misji Polski za granicą, ministra obrony narodowej. Cieszę się, że tu jestem. Cieszę się, że mogę Was tu spotkać i podziękować wam za służbę. (?) Gdy spotkaliśmy się pierwszy raz, gdy odlatywaliście, mówiłem że to dzięki decyzji, iż wyślemy tutaj polskie wojsko, tak dużo udało się załatwić podczas szczytu NATO. Dzisiaj mogę powiedzieć, że daliście nam jeszcze więcej niż wtedy myślałem. Nie ma dnia, żeby ze wszystkich stron nie powtarzano o skuteczności waszego działania. (?) Za ten wysiłek, który wkładacie, za ten wysiłek, który został symbolicznie uznany przez odznaczenia, listy gratulacyjne, które przekazuje pan prezydent, minister obrony narodowej, wasz dowódca, dziękuję. Te odznaczenia symbolizują tylko naszą wdzięczność. (?) Bardzo dawno już tak wiele nie zależało od tak niewielu. Jesteście naszym skarbem narodowym. Warto to sobie uświadomić. Warto to sobie uświadomić zwłaszcza dzisiaj, kiedy na nowo waży się los naszej Ojczyzny. Ja nie mam cienia wątpliwości, że zarówno wasza skuteczność działania, jak i rozbudowywana coraz bardziej armia, także te nowe formacje, o istnieniu których dzisiaj przesądził podpis Prezydenta RP tworząc piąty rodzaj sił zbrojnych obronę terytorialna kraju ? że to wszystko sprawi, iż Polska będzie naprawdę bezpieczna. (?) Wasz wysiłek ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Ale ma także olbrzymie znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy myślą o Was. To nie jest tak, że tylko wasze rodziny zastanawiają się czy jesteście bezpieczni. Dzisiaj, w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, wszyscy Polacy zastanawiają się czy jesteście bezpieczni. Jest oczywiste, że działania, które podejmujecie, chociaż nie są działaniami stricte bojowymi, są działaniami które narażają was na zagrożenie. Polacy mają tego świadomość, Polacy są z Wami. Chcę, żebyście o tym pamiętali. (?) Chcę wam przekazać życzenia od opata Ojców Paulinów z Jasnej Góry. Życzenia wraz z pozdrowieniami i podziękowaniami premier Beaty Szydło, która pamięta i wie, jak wiele od Was zależy i jak wiele Polsce dajecie. Na ręce dowódcy, chcę złożyć wam serdeczne podziękowania za waszą służbę. (?) Chcę podziękować, za dumnie niesiony sztandar biało-czerwony, który powiewa w Kuwejcie dzięki waszej obecności. Dzięki wam ?polskie skrzydła? są na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Są dzięki tej garstce wspaniałych, odważnych, polskich żołnierzy. W imieniu Rzeczpospolitej dziękuję.

To już druga wizyta szefa MON u żołnierzy wchodzących w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego OIR (Operation Inherent Resolve). Poprzednia miała miejsce w dniu 13 sierpnia br. (czytaj więcej: Antoni Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Kuwejcie). Z kolei w dniu 17 października br. podobną wizytę złożył ówczesny Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański (czytaj więcej: Wizyta Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Kuwejcie [ZDJĘCIA]).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

inherent_resolveOperacja Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach globalnej koalicji do walki z tzw. państwem islamskim, na podstawie artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności nr 1267 z 15 października 1999 r., nr 2170 z 15 sierpnia 2014 r., nr 2178 z 24 września 2014 r., nr 2199 z 12 lutego 2015 r., nr 2249 z 20 listopada 2015 r. oraz nr 2253 z 17 grudnia 2015 r., Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie (ISIS) jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

Afganistan

Dzień później, w czwartek, 22 grudnia br. szef MON wraz z Dowódcą Operacyjnym RSZ pojawili się w Afganistanie, gdzie spotkali się z żołnierzami i pracownikami wojska, którzy wykonują swoje zadania w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji Resolute Support w bazach Bagram, Gamberi i Kandahar. Wizyta była okazją do zapoznania się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w regionie. Dyskutowano także na temat obecnych i przyszłych zadań, które są wykonywane lub będą realizowane przez polskich żołnierzy w Afganistanie.

W czasie spotkania opłatkowego, Antoni Macierewicz podziękował żołnierzom oraz ich sojusznikom z NATO, podkreślając profesjonalizm i poświęcenie Polaków. Jak zaznaczył szef MON sukcesy m.in. afgańskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, to sukcesy Polaków, którzy m.in. biorą udział w ich szkoleniu:

Wy działacie tutaj poświęcając swoje życie bliźnim Afgańczykom. Poświęcając swoje życie ludziom, których przecież nie znacie, z którymi nie łączą was żadne więzy pokrewieństwa, a nawet czasami trudno znaleźć więzy łączące nas w sensie kulturowym. Ale są oni naszymi braćmi, dla których chcemy pracować, by mogli żyć w pokoju, by mogli żyć bezpiecznie, by mogli odbudować swój kraj. A równocześnie służycie Polsce. Równocześnie sprawiacie, że imię polskiego żołnierza jest znowu na ustach całego świata. Jest znowu wypowiadane z dumą, czcią i podziwem. Także my w Polsce ? rząd Rzeczpospolitej, w imieniu którego dzisiaj do was mówię, pani premier Beata Szydło, pan prezydent ? jesteśmy waszymi dłużnikami. Tak jak waszym dłużnikiem jest cały naród. Naród, który dzięki waszej służbie może się czuć bezpieczny. Można powiedzieć: rzeczywiście korzystamy z pomocy naszych sojuszników. Będziemy razem działali i razem się bronili z wojskami amerykańskimi i wojskami NATO przed każdym agresorem. Będziemy to realizowali dzięki naszym braciom, ojcom ? tym, którzy służą w Afganistanie, tym, którzy razem z armią amerykańską i innymi armiami sojuszniczymi tutaj są gotowi przelewać krew. Tutaj są gotowi służyć innemu narodowi, narodowi afgańskiemu. Pomagacie im, odtwarzacie ich armię, policję i administrację, tym samym budując armię, administrację, policję i bezpieczeństwo Polski. Chcę, żebyście każdego dnia, w każdym momencie, wtedy kiedy będzie najtrudniej pamiętali o tym, że naród polski wie, jak wiele wam zawdzięcza. (?) Wigilia Bożego Narodzenia przypomina nam o bardzo wielu różnych kwestiach, o wielu różnych sprawach. Najprościej powiedzieć, że przypomina nam dom rodzinny. Ale domem rodzinnym żołnierza jest armia. Domem rodzinnym są jego bracia żołnierze, są także ci wszyscy, którzy polegli. (?)Wigilia Bożego Narodzenia przypomina nam o tym, co w świętach jest najważniejsze. O nadziei. (…) dla nas chrześcijan nadziei także na życie wieczne, ale też nadziei na codzienne wstawanie z każdego błędu, na umacnianie naszego męstwa, naszej zdolności działania na rzecz ojczyzny i na rzecz bliźnich. (?) Życzę wam dobrych, spokojnych, błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.

Minister przypomniał także o kolejnej rocznicy, która przypadła dzień wcześniej, gdy w dniu 21 grudnia 2011 roku, kiedy w wyniku wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego zginęło pięciu polskich żołnierzy. Datę tę ustanowiono Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju.

To zaszczyt dla mnie móc tutaj być. Być dzień po tym, gdy obchodziliśmy bardzo szczególne święto, bardzo szczególny dzień pamięci o tych, którzy polegli za ojczyznę, którzy polegli na misjach na całym świecie. Ale dobrze wiemy, że ten dzień został ustanowiony właśnie ze względu na tych, którzy oddali życie ojczyźnie tu, gdzie wy jesteście, w Afganistanie. Powiedziano niedawno, że żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje życie ojczyźnie. To prawda. To prawda dlatego, że żołnierz to taki człowiek, który uznaje, że życie nie należy do niego, należy do Polski. I on jest gotów, wybierając nie zawód ? wybierając służbę, tę misję życiową, gotów jest to życie ojczyźnie poświęcić w sensie najbardziej dosłownym. (?) Pamiętamy o wszystkich, którzy to życie poświęcili. Przypominamy sobie ich twarze, ich losy. Przypominamy sobie, jak do tego doszło. Przypominamy sobie nasz ból, a także ten moment kiedy mówiliśmy: nigdy więcej do tego nie dopuścimy? Dlaczego mnie tam nie było? Dlaczego nie umiałem wtedy pomóc? W czym zawiedliśmy, że do tego doszło? Można by na to odpowiedzieć tak: w niczym nie zawiedliśmy. Śmierć żołnierska to jest los, z którym trzeba się niestety liczyć. Wasza decyzja, która was tutaj przywiodła jest właśnie taką największą ofiarą i największą decyzją, jaką człowiek może podjąć.

Macierewicz wręczył żołnierzom medale ?Za Zasługi dla Obronności Kraju? za dotychczasową nienaganną służbę, a Dowódca Operacyjny RSZ wyróżnił kilku żołnierzy listami gratulacyjnymi.

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

resolute supportV zmianą PKW w Afganistanie w ramach misji Resolute Support dowodzi płk Marek Rakowski. Zastępcą jest ppłk Paweł Pytko. W składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego jest około 200 żołnierzy, głównie z jednostek wchodzących w skład 1 Warszawskiej Brygady Zmechanizowanej. Główne komponenty PKW zlokalizowane są w: Kabulu (personel narodowy wydzielony do dowództwa misji oraz doradcy szczebla strategicznego), Bagram (dowództwo PKW wraz z elementami wsparcia i zabezpieczenia), Gamberi (personel wydzielony do zadań doradczo ? szkoleniowych) oraz Kandaharze.

Źródła:

mon.gov.pl: Szef MON w Kuwejcie

mon.gov.pl: Szef MON z wizytą w Afganistanie

Czytaj także:

Afganistan: Polski żołnierz ranny w ataku terrorystycznym w bazie Bagram

Pożegnanie żołnierzy PKW Kuwejt [ZDJĘCIA]

Komunikat MON ws. generałów Adama Dudy i Mieczysława Gocuła

Generał Mirosław Różański ustąpił ze stanowiska Dowódcy Generalnego RSZ

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.