Bezzałogowy, uderzeniowy aparat latający Saqr 1. / fot. King Abdulaziz City for Science and Technology.

Arabia Saudyjska ujawniła swój pierwszy uderzeniowy bezzałogowiec Saqr 1 [WIDEO]

Saudyjskie przedsiębiorstwo KACST zaprezentowało swój pierwszy bezzałogowy, uderzeniowy aparat latający (UCAV) o nazwie Saqr 1, który ma zapoczątkować strategiczny program uzbrojonych dronów Saudyjskich Królewskich Wojsk Lądowych (KSA).

W środę, 10 maja br. Saudyjska Agencja Prasowa (Saudi Press Agency; SPA) poinformowała, że rodzime przedsiębiorstwo KACST (King Abdulaziz City for Science and Technology) ujawniło program strategicznych bezzałogowych, uderzeniowych aparatów latających (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) o nazwie Saqr 1 (arab. sokół), przeznaczonych dla Saudyjskich Królewskich Wojsk Lądowych (Royal Saudi Land Forces; KSA).

Prototyp bezzałogowca, zaprezentowany w Rijadzie, który według twórców powstał tylko i wyłącznie dzięki rodzimej technologii, może przeprowadzać misje zarówno rozpoznawcze i zwiadowcze, jak i uderzeniowe. Dron ma 9,2 metra długości oraz 18 metrów rozpiętości skrzydeł. Kadłub i skrzydła zostały całkowicie zbudowane z kompozytów i włókien węglowych, które mają zmniejszać masę całkowitą maszyny, wynoszącą 1.400 kg, jak i jego przekrój radarowy (radar cross section; RCS).

Bezzałogowy, uderzeniowy aparat latający Saqr 1. / fot. King Abdulaziz City for Science and Technology.

Jeśli chodzi o osiągi, to systemy bojowe o łącznej masie 250 kg mają być odpalane z wysokości od 500 do 6.000 metrów w odległości do 10 km od celu z dokładnością do 1,5 metra (pociski rakietowe powietrze-ziemia oraz bomby kierowane), natomiast zasięg maksymalny drona ma wynosić do 2,500 km, a pułap od 18.000 do 22.000 metrów. Choć Saudowie nie ujawnili wprost jakiego typu przenoszone jest uzbrojenia, to zaprezentowane fotografie ukazują 50-kilogramowe bomby kierowane FT-9 oraz 45-kilogramowe rakiety powietrze-ziemia M-3/M-4/AR-1, przenoszone na dwóch podwieszeniach podskrzydłowych. Maksymalny czas lotu nowego UCAV jest oceniany na 24-48 godzin, a napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 914 o mocy 95 KM (74 kW). Saqr 1 ma startować i lądować automatycznie, a operator ma sterować nim za pomocą nawigacji satelitarnej na paśmie Ka.

Poza zadaniami stricte wojskowymi, twórcy przewidują użycie dronów Saqr 1 do innych ról, takich jak patrolowanie granic państwowych, zadania poszukiwawczo-ratownicze (search and rescue; SAR) czy rozpoznanie podczas katastrof naturalnych i ekologicznych, dzięki głowicy elektro-optycznej oraz na podczerwień, pozwalającej na wykonywanie powierzonych zadań zarówno w dzień, jak i w nocy.

WIDEO:

Co ciekawe, pomimo deklaracji twórców o samodzielności podczas projektowania drona, Saqr 1 do złudzenia przypomina nieuzbrojony prototypowy bezzałogowca klasy MALE (medium-altitude long-endurance) o nazwie Bateleur, skonstruowanego przez południowoafrykańskie przedsiębiorstwo Denel Dynamics, z którym KACST wszedł w 2013 roku w kooperację, celem stworzenia wersji uderzeniowej. Potwierdzałaby to informacja, że program budowy Saqr 1 trwał cztery lata, natomiast w pracach uczestniczyło ponad 200 inżynierów.

Obecnie, Saudyjskie Królewskie Wojska Lądowe (KSA) operują dziesięcioma miniaturowymi dronami produkcji kanadyjskiej Aeryon Scout, nieznaną liczbą podobnej klasy rodzimych dronów Saqr 2, 3 i 4 (również konstrukcji KACST), pewną ilością południowoafrykańskich Denel Dynamics Seeker, niemieckich EMT Luna X-2000 i włoskich Selex ES Falco oraz chińskich uderzeniowych Chengdu Pterodactyl I (Wing Loong), zamawiając w listopadzie ub. r. także 300 powiększonych dronów Pterodactyl II (Wing Loong II).

Źródła:

spa.gov.sa: King Abdulaziz City for Science and Technology unveils strategic UAV (Saqr 1)

janes.com: Saudi Arabia unveils armed UAV

aviationanalysis.net: Saudi unveils indigenous combat drone Saqr 1

upi.com: Saudi Arabia produces unmanned aerial vehicle

Czytaj także:

Prezentacja prototypu ukraińsko-saudyjskiego transportowca An-132D [WIDEO]

Arabia Saudyjska zestrzeliła cztery rakiety balistyczne z Jemenu [WIDEO]

Arabia Saudyjska odbiera pierwszy egzemplarz F-15SA [WIDEO]

Arabia Saudyjska kupi francuskie transportery TITUS?

Arabia Saudyjska otrzyma kolejne czołgi Abrams

Arabia Saudyjska kupi samoloty transportowe An-178

Ukraińsko-saudyjskie porozumienie ws. samolotu An-132 [WIDEO]

Arabia Saudyjska chce fregat na bazie USS „Freedom”?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.