Budynek irańskiej ambasady w Jemenie. Władze irańskie twierdzą, że za atakiem na ambasadę stoi Arabia Saudyjska. Źródło: Mohammed Huwais/AFP

Arabia Saudyjska zbombardowała ambasadę Iranu?

Iran oskarżył Arabię Saudyjską o przeprowadzenie nalotu bombowego na swoją ambasadę w Sanie ? stolicy Jemenu. Według państwowych irańskich kanałów telewizyjnych w wyniku rzekomego nalotu rannych zostało kilku funkcjonariuszy straży ambasady.

?Arabia Saudyjska jest odpowiedzialna za uszkodzenie budynku ambasady i zranienie części z jej pracowników? powiedział rzecznik MSZ Iranu, Hossein Jaber Ansari.

Rzecznik koalicji na czele z Arabią Saudyjską powiedział agencji prasowej Reutera, że trwa dochodzenie w tej sprawie i potwierdził, że w środę w nocy z 6 na 7 stycznia, lotnictwo przeprowadziło falę nalotów w stolicy Jemenu Sanie, ale powiedział, iż ich celem były wyrzutnie rakiet rebeliantów Huti. Dodał, iż, grupy rebeliantów wykorzystują budynki cywilne, w tym opuszczone budynki ambasad. Rzecznik sił koalicji powiedział, że siły koalicji poprosiły wszystkie kraje o informacje na temat współrzędnych swoich misji dyplomatycznych i że oskarżenia sformułowane na podstawie informacji dostarczonych przez rebeliantów Huti ?nie mają wiarygodności.

?To celowe działanie Arabii Saudyjskiej jest pogwałceniem wszystkich międzynarodowych konwencji, które chronią placówki dyplomatyczne? powiedział rzecznik MSZ Iranu Hossein Jaber Ansari, cytowany przez telewizję państwową.

Wcześniej, Iran oskarżył Arabię Saudyjską o używanie amunicji kasetowej w serii nalotów dokonanych w czwartek. Jak twierdzi Teheran w wyniku tych nalotów, zginęło 5 osób. Oskarżenia rzucane w stronę władz w Rijadzie następują pośród eskalacji napięć pomiędzy tymi dwoma mocarstwami na Bliskim Wschodzie. Powodem wzrostu napięć na linii Teheran ? Rijad była między innymi egzekucja szyickiego duchownego, szejka Nimr Baqir al-Nimra. W następstwie egzekucji szyickiego duchownego, wściekły tłum zaatakował ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie i konsulat saudyjski w Meszhedzie w północno-wschodnim Iranie. Po całym zajściu Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.