Architekci zwycięstwa – recenzja

Gdyby przeprowadzić sondę z pytaniem: Co przesądziło o zwycięstwie aliantów w II wojnie światowej? ? większość  ankietowanych wskazałaby zapewne na przełomowe bitwy, które załamały przeciwnika, niektórzy podkreślili by rolę wybitnych dowódców inni wskazali by na dokonania polityków. Zapewne wśród odpowiedzi niewielki procent stanowiłyby te wskazujące na ?cichych ojców zwycięstwa? ? zespoły naukowców, którzy tworzyli broń przesądzającą o zwycięstwie. To właśnie o tych bohaterach możemy dowiedzieć się więcej dzięki książce ?Architekci zwycięstwa? wydanej przez Wydawnictwo RM.

Autorem pracy jest Paul Kennedy amerykański historyk, który dał się poznać polskiemu czytelnikowi z jak najlepszej strony, dzięki kompendium ?Mocarstwa świata. Narodziny, rozkwit, upadek. Przemiany gospodarcze i konflikty zbrojne w latach 1500 ? 2000?. Historyk ten ma w swym dorobku ponadto dwadzieścia innych książek oraz kilkaset artykułów naukowych.

Książka ?Architekci zwycięstwa? składa się z pięciu zasadniczych rozdziałów. W rozdziale pierwszym autor skupił się na analizie kilku czynników, które przesądziły o zwycięstwie aliantów w Bitwie o Atlantyk. Bombowce dalekiego zasięgu, radar centymetrowy, wyrzutnie Hedgehog czy wreszcie stworzenie specjalnych grup wsparcia wspomagających konwoje ciągnące z USA na kontynent ? to wszystko razem połączone przesądziło zdaniem badacza o zwycięstwie nad ?wilczymi stadami U-bootów?. Kolejny rozdział zatytułowany ?Jak zdobyć panowanie w powietrzu? pokazuje nam w jaki sposób doszło do tego, iż alianci całkowicie zdominowali niemieckie lotnictwo. Począwszy od pojawienia się amerykańskich dywizjonów, które wspomagały Brytyjczyków, a skończywszy na zaangażowaniu wielu wybitnych osób w rozwój lotnictwa po stronie alianckiej i wybór odpowiednich projektów do dalszego rozwoju. Szczególnie interesująca jest przytoczona na kartach książki historia w jaki niezwykły sposób doszło do tego, że dosyć przeciętny[w fazie testów] samolot P ? 51 po pewnych innowacjach z czasem stał się jednym z najlepszych myśliwców w historii II wojny światowej. W rozdziale trzecim autor prezentuje swe rozważania w jaki sposób został zatrzymany niemiecki blitzkrieg zapewniający III Rzeszy zwycięstwa w pierwszych latach wojny. ?Jak zdobyć wybrzeże zajęte przez wroga? to wg mnie chyba najciekawsza z części pracy. Jak nie trudno się domyślić główna oś narracji tego rozdziału opiera się na wielkim lądowaniu aliantów w Normandii. Kennedy ukazuje nam jaki wpływ na rozwój alianckiej techniki zdobywania wybrzeża miał m.in. lekcja z Dieppe. W narracji wyeksponowano[całkiem słusznie] rolę odpowiedniego planowania operacji, współdziałania lotnictwa i marynarki wojennej czy też efektach zastosowania już w samej walce ?dziwadł Hobarta?. W piątym rozdziale poznajemy czynniki pozwalające odnieść aliantom zwycięstwo w zmaganiach przeciwko Japonii.

Ważnym podkreślenia jest pojawienie się wątku polskiego, co do końca nie jest oczywiste u wielu zagranicznych autorów. Wątkiem tym jest oczywiście ? ręczny akustyczny wykrywacz min zbudowany przez Józefa Kosackiego i bezpłatnie przekazany armii brytyjskiej. Wynalazek ten pozwolił ocalić życie tysięcy alianckich żołnierzy.

Książka pisana jest niezwykle ?barwnym? i interesującym językiem narracji. Paul Kennedy solidną dawkę wiedzy okrasza licznymi ciekawostkami, cytatami oraz swoimi bardzo trafnymi komentarzami na temat opisywanych wydarzeń. Wszystkie elementy narracji tworzą doskonały efekt w postaci świetnego stylu autora, dzięki czemu książkę czyta się z wielką przyjemnością i zainteresowaniem.

Podsumowując książkę oceniam bardzo dobrze, dlatego też polecam ja wszystkim zainteresowanym historią II wojny światowej. Bowiem dzięki niej możemy przekonać się, iż wojna to nie tylko starcia zbrojne, ale też wielkie zmagania technologiczne przy odpowiednim działaniu pozwalające odnieść zwycięstwo.


Architekci_zwyciestwa_v2.2.indd

 

 

Tytuł: Architekci zwycięstwa
Wydawca: Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2015
Stron: 456

Format: 158×213 mm
Oprawa: Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7773-192-5

Zakup książkę ze zniżką na stronie wydawcy! 

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.