/Fot. 3. Flotylla Okrętów.

Arktyczne wyzwanie ORP ?Gen. T. Kościuszko?

We wtorek, w dniu 31 stycznia br. port wojenny w Gdyni opuści fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry, ORP ?Gen. T. Kościuszko? (273). Okręt Marynarki Wojennej uda się na manewry morskie TG-17 odbywające się na wodach Morza Północnego i Norweskiego.

Jak wyjaśnia komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) ćwiczenia na wodach Morza Północnego i Norweskiego będą znacznie różnić się od tych prowadzonych przez załogi okrętów wojennych na Morzu Bałtyckim – wszystko przez panujące w tym rejonie Europy warunki atmosferyczne. W rejonie w którym wkrótce będzie działać ORP ?Gen. T. Kościuszko? (273) panują bowiem „arktyczne warunki”. Według DG RSZ wysokie fale, silny wiatr oraz bardzo trudny nawigacyjnie rejon do poruszania się we fiordach wymuszają na załogach okrętów wysoki poziom wyszkolenia oraz praktyczne wykonywanie zadań w ekstremalnych warunkach – symulacja takich warunków na Morzu Bałtyckim nie byłaby możliwa.

Ćwiczenia

/Fot. 3. Flotylla Okrętów.

/Fot. 3. Flotylla Okrętów.

W czasie pobytu na wodach Morza Północnego i Norweskiego, ORP ?Gen. T. Kościuszko? (273) weźmie udział w manewrach o kryptonimie TG-17. W ćwiczeniach które potrwają blisko dwa tygodnie, oprócz polskiej jednostki weźmie udział kilka okrętów wojennych z takich państw jak: Norwegia, Holandia, Wielka Brytania, Dania – w manewrach udział weźmie także Stały Zespół Okrętów NATO (Standing NATO Maritime Group One; SNMG1). Manewry TG-17 pozwolą na doskonalenie umiejętności załogi fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry i śmigłowca pokładowego SH-2G Seasprite w zakresie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i nawodnym oraz odpierania ataku z powietrza.Ponadto marynarze zostaną przeszkoleni w prowadzeniu działań asymetrycznych z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych.

ORP ?Gen. T. Kościuszko?

ORP ?Gen. T. Kościuszko? to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry wchodząca w skład 3. Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego Marynarki Wojennej RP. Jednostka ta – podobnie jak bliźniaczy okręt ORP ?Generał Kazimierz Pułaski? (272) – została przekazana Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych na podstawie umowy w 2002 roku. Nazwę ORP ?Generał Tadeusz Kościuszko? z numerem taktycznym 273 nadano okrętowi 25 października 2002 roku w Gdyni. Matką chrzestną okrętu jest Aleksandra Miller. Jak podkreśla 3. Flotykka Okrętów, przeznaczeniem ORP ?Gen. T. Kościuszko? jest osłona transportu morskiego, monitoring żeglugi, prowadzenie operacji pokojowych, stabilizacyjnych oraz bojowych na morzu.

/Fot. 3. Flotylla Okrętów.

/Fot. 3. Flotylla Okrętów.

Jednostka uzbrojona jest m.in. w wyrzutnie torpedowe Mk 32 kalibru 324 mm przystosowanych do odpalania torped MU-90 czy też system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej składający się z rakiet Raytheon RIM-66E Standard Missile 1 Medium Range Block VI i pojedynczego zestawu obrony bezpośredniej Vulcan Phalanx Mk 1. Komponent lotniczy jednostki stanowią dwa śmigłowce pokładowe SH-2 Seasprite – maszyny przeznaczone do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo?ratowniczych i logistycznych.

Co ciekawe, fregata rakietowa ORP ?Generał Tadeusz Kościuszko? znajdując się jeszcze w spisie okrętów Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, jako USS ?Wadsworth? (FFG-9) zagrała w filmie Johna McTiernana pod tytułem Polowanie na Czerwony Październik.

Źródło: Arktyczne wyzwanie 

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.