Armenia zestrzeliła azerski śmigłowiec.

Armenia zestrzeliła azerski śmigłowiec

Władze Azerbejdżanu twierdzą, że Armenia zestrzeliła śmigłowiec należący do Azerbejdżańskich Sił Zbrojnych i zabiła 12 ich żołnierzy — wszystko to ma miejsce w spornym rejonie Górskiego Karabachu, gdzie w ostatnim czasie doszło do eskalacji konfliktu pomiędzy obu krajami.

Dwunastu azerskich wojskowych zostało zabitych w akcji, siły armeńskie zestrzeliły [także] śmigłowiec” podaje oświadczenie MON Azerbejdżanu.

Siły Azerbejdżanu „przejęły kontrolę nad strategicznym wzgórzem Lala-Tepe” stwierdza MON i dodaje, że Wzgórza niedaleko miejscowości Talysh, jak i Seysulan (w Górskim Karabachu) zostały wyzwolone.

Grożąc Armenii „miażdżącymi uderzeniami”, MON stwierdziło, że „zabito ponad 100 ormiańskich żołnierzy, zniszczonych zostało 6 czołgów oraz 15 środków artylerii„.

Siły separatystów armeńskich wsparte przez władze nad należącymi do Azerbejdżanu rejonem Górskiego Karabachu podczas wojny — w której śmierć poniosło 30 tysięcy ludzi. Zawarte w 1994 roku zawieszenie broni, nie doprowadziło do zawarcia porozumienia pokojowego. Oba kraje co jakiś czas wymieniają ciosy i pozostają de facto w stanie wojny.

Bogaty w złoża energetyczne Azerbejdżan, wielokrotnie groził siłowym rozwiązaniem sprawy spornego regionu Górskiego Karabachu, jeśli negocjacje nie przyniosą rezultatów. Z kolei posiadająca wsparcie Moskwy, Armenia twierdzi, że jest w stanie odeprzeć każdą ofensywę.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.

Najpopularniejsze posty