Ciężki śmigłowiec transportowy US Army CH-47F Chinook w Afganistanie. / fot. U.S. Department of Defense Current Photos.

Armia USA chce utrzymać w linii śmigłowce Chinook łącznie 100 lat

Jak informuje portal Scout Warrior, powołując się na źródła wojskowe, US Army planuje zmodernizować swoje ciężkie śmigłowce transportowe CH-47F Chinook, by łączny czas ich służby w siłach amerykańskich przekroczył 100 lat.

US Army chce poprzez głęboką modernizację, obejmującą zwiększenie udźwigu i masy całkowitej (m.in. haku i dźwigu), a także uaktualnienie awioniki, tak by ciężkie śmigłowce transportowe CH-47F Chinook mogły zakończyć swoją służbę w latach 60. XXI wieku, co oznacza, że łączny ich czas w Armii przekroczyłby 100 lat (pierwsze warianty produkcyjne weszły na wyposażenie US Army w 1962 roku – przyp. red.).

Ppłk Ricard Bratt powiedział portalowi Scout Warrior, że celem Armii jest utrzymanie najnowszego wariantu produkcyjnego Chinooka, pozostającego w służbie, czyli CH-47F, koniem roboczym na najbliższe dekady.

Warto zauważyć, że pozostające na wyposażeniu starsze CH-47D mają zostać zmodernizowane do wariantu CH-47F, tak by już w 2018 roku US Army posiadała flotę 473 tych maszyn. Z kolei po 2021 roku rozpocznie się wdrażanie CH-47F Block 2, które będą uodpornione na tzw. „gorące warunki” pracy, czyli loty na wysokości ponad 1.800 metrów (6.000 stóp) i przy temperaturze 35 st. Celsjusza (95 st. Fahrenheita), a maksymalna masa startowa maszyny wyniesie prawie 24.500 kg (54 000 funtów).

Nowe możliwości przedłużenia życia słynnych dwuwirnikowych śmigłowców, mają zapewnić projektowane nowe, kompozytowe śmigła, które zapewnią dodatkowy udźwig o prawie 700 kg (1.500 funtów). Innym kluczowym elementem modernizacji jest technologia COOLS (Cargo-On/Off-Loading-System), wdrażana od 2015 roku, której najważniejszym udogodnieniem jest możliwość szybka zmiana konfiguracji pokładu przedziału transportowego do przewozu ładunków lub pasażerów, dzięki rolkom pozwalającym na szybki rozładunek palet, a które można szybko odwrócić i schować w podłodze. Jak twierdzą przedstawiciele US Army, obecnie połowa floty Chinooków została już przystosowana do systemu COOLS, jednocześnie stając się standardem nowo produkowanych maszyn – przypomnijmy, że w połowie marca ub. r. koncern Boeing otrzymał od US Army kontrakt o wartości 896 mln USD na dostawę 39 śmigłowców – 12 nowych oraz 27 odnowionych (czytaj więcej: Ciężkie śmigłowce Chinook dla US Army).

Dalsza modernizacja obejmie także nowe fotele operatora uzbrojenia pokładowego oraz dowódcy maszyny i nowy system kontroli wibracji, który jest obecnie testowany. Jak podkreślił ppłk Bratt, nowy system znacząco obniża poziom drgań w kokpicie. Zestandaryzowane zostaną również elementy budowy płatowca i jego wykończenia, takie jak chociażby nity, których różnice wielkości utrudniały codzienną eksploatację i remonty. Planowane jest zastosowanie wielu rozwiązań konstrukcyjnych z sekcji nosowej i rufowej, wzięte z wariantu MH-47G, który służy do operacji specjalnych czy zastosowanie przenośnych urządzeń diagnostycznych (Conditioned-Based Maintenance), które zapewnią technikom pokładowym lepszą ocenę potrzeb i potencjalnych awarii mechanicznych podczas eksploatacji. Wdrażany będzie także system CIRCM, będący ulepszoną i zmniejszoną wersją zaawansowanego systemu ostrzegania i zakłócania przed opromieniowaniem wiązką podczerwieni ATIRCM.

Źródła:

scout.com: Army Chinook Helicopter to Fly for 100 Years

businessinsider.com: The US Army plans to upgrade its massive Chinook helicopter to fly for 100 years

Czytaj także:

Singapur kupuje śmigłowce CH-47F Chinook i H225M Caracal

Holandia kupi 14 nowych śmigłowców Chinook

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.