„Asy polskiego lotnictwa” – recenzja książki

Lotnictwo od zawsze pasjonowało i przyciągało mnóstwo osób. Owa ?magia samolotów? szczególnie widoczna była i nadal jest w siłach zbrojnych. Niezaprzeczalną awangardą w tej sferze byli piloci myśliwscy. To właśnie ich sposób prowadzenia powietrznych zmagań sprawiał, iż fascynowali i pobudzali naszą wyobraźnię po dziś dzień. Istne ?asy myśliwskie? ? kim byli polscy piloci którzy dzięki swym sukcesom osiągnęli ten zaszczytny tytuł? Wszystkie informacje na ten temat przynosi nam książka wydana przez Wydawnictwo Alma-Press: ?Asy polskiego lotnictwa?.

Autorem recenzowanej pracy jest Piotr Sikora. Historyk na co dzień specjalizujący się w historii Polskiego Lotnictwa, głównie w okresie II wojny światowej. Autor ma w swoim dorobku pisarskim m.in. biografię Grzegorza Sołoguba, Pawła Niemca oraz wiele artykułów w branżowych magazynach historycznych.

Książka zbudowana jest niejako z trzech części. Pierwsza, poprzedzona przedmową Philipa Ferića ? Methuen, składa się z dwunastu krótkich rozdziałów. To właśnie na tych początkowych kartach pracy, autor wprowadza Nas w ogólne kwestie dotyczące polskich pilotów myśliwskich będących bohaterami książki. Dzięki podaniu informacji w bardzo ciekawej i przystępnej formie, czytelnicy uzyskają wiedzę na temat charakterystyki ?typowego? pilota myśliwskiego, jego cech charakteru i predyspozycji jakie musiał posiadać. Dalsze rozdziały to garść informacji na temat początków i rozwoju lotnictwa w II RP. Oprócz tego poznajemy sprzęt na jakim latali Polacy podczas zmagań powietrznych w II wojnie. Warto nadmienić, iż ta część pracy obfituje w liczne ciekawostki.

Jednak to dwie kolejne części są mówiąc kolokwialnie przysłowiową ?wisienką na torcie?. Jako wielbicielowi Wielkiej Wojny szczególnie przypadło mi do gustu zestawienie 11 polskich asów myśliwskich I wojny światowej. Dzięki książce czytelnicy poznać mogą losy pilotów, takich jak Donat Makijonek, Stefan Steć czy też Sylwester Garsztka, którzy swymi dokonaniami zapisali się w annałach historii, jednak dzisiaj są znani jak podejrzewam niewielkiej grupie osób.

?Polskie asy II wojny światowej? ? trzecia i z wiadomych względów największa objętościowo część zawiera 57 not biograficznych polskich asów myśliwskich. Znajdziemy tu więc informację na temat najsłynniejszych pilotów jak Skalski, Zumbach, Gładych czy Urbanowicz. Lecz nie tylko, pisarz przybliża nam sylwetki postaci mniej znanych, lecz mających również duże osiągnięcia w II wojnie. Są to np. Wacław Łapkowski, Michał Cwynar, Kazimierz Sporny oraz wielu innych.

Każdy z biogramów jest doskonale opracowany. Zawiera bowiem wszystkie najważniejsze informację o opisywanym pilocie. Dzięki temu otrzymujemy więc dane na temat stopnia wojskowego, numeru w RAF, podstawowe dane biograficzne, historię nauki i służby. Oczywiście każdy z opisów opatrzony jest stosownym zdjęciem pilota, a także posiada na zakończenie tabelę informującą nas szczegółowo o osiągnięciach myśliwskich ?polskich asów? w II wojnie światowej. Książkę zamykają liczne aneksy uzupełniające opisywane w toku narracji zagadnienia.

 Praca napisana została bardzo interesującym językiem narracji. Oprócz porządnej dawki wiedzy, autor dostarcza nam sporo ciekawostek na temat polskich pilotów myśliwskich. Sprawia to, iż publikację czyta się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.

?Asy polskiego lotnictwa? została wydana w serii ?Nieznane oblicza historii?. Dzięki temu posiada twardą oprawę bardzo dobrej jakości, porządnie zszyte strony, a także przejrzysty ? znacznie ułatwiający czytanie układ czcionki. Książka zawiera kilkanaście stron ?wstawek
na których na wysokiej jakości papierze kredowym zamieszone są wspaniałe zdjęcia polskich pilotów i ich maszyn. Z kolei w aneksach zamieszczone zostały ikonografiki prezentujące modele maszyn na których swe zwycięstwa odnosili Polacy.

Należy podkreślić, że Piotr Sikora wykonał wręcz tytaniczną pracę przy tworzeniu dzieła. Jakość dopracowania poszczególnych elementów zasługuje na prawdziwy podziw. W połączeniu z wręcz świetnym jej opracowaniem przez wydawcę daje to doskonały efekt. Książka jest jedną z najlepszych na temat polskich pilotów w II wojnie światowej jakie do tej pory miałem okazję czytać. Dlatego gorąco polecam ją wszystkim miłośnikom historii Polski, a w szczególności fanom polskiego lotnictwa okresu ostatniej wojny światowej.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.