Widok na rosyjską ambasadę w Damaszku, (Google Maps)

Atak na rosyjską ambasadę w Syrii

Na rosyjską ambasadę w syryjskiej stolicy Damaszku spadły dwa pociski. Wszystko to miało miejsce podczas demonstracji poparcia dla reżimu prezydenta Syrii i rosyjskiej kampanii nalotów w Syrii.

Na teren zajmowany przez rosyjską ambasadę spadły dwa pociski (rakietowe lub moździerzowe). Wszystko to miało miejsce podczas gdy pod ambasadą zebrały się tłumy ludzi wspierających reżim prezydenta Assada i rosyjskiej interwencji wojskowej w trwającej od lat krwawej wojnie domowej w Syrii.  Raport sporządzony przez Associated Press (AP) donosi że nie jest jasne czy w wyniku ataku ktoś odniósł obrażenia, ale inna raport tym razem przygotowany przez Agence France-Presse (AFP) stwierdził że nie było ofiar.

Korespondent Associated Press był obecny na miejscu, kiedy to pierwszy pocisk uderzył w kompleks rosyjskiej misji dyplomatycznej w centralnej części syryjskiej stolicy Damaszku. Z terenu placówki unosi się dym.

?Dwie rakiety uderzyły na terytorium rosyjskiej ambasady o godzinie 10:15. Nikt nie został zabity lub ranny,? powiedział wysoki rangą urzędnik reporterom AFP.

Raport Agence France-Presse dodaje, cytując Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, że rakiety zostały wystrzelone ze wschodniego skraju syryjskiej stolicy, z które miejsca jest zajmowane przez islamskich rebeliantów.

Rozpoczęta przez Federację Rosyjską kampania nalotów rozpoczęta 30 września obiera za cel przede wszystkim cele powstańców, oficjalnie skierowana była jednak przeciw siłom Państwa Islamskiego (ISIS) – jak donosi AP. Jednakże, raport dodaje, iż rosyjski kontyngent lotniczy atakuje także cele leżące na terenach kontrolowanych przez grupy powstańców, które wspierają Stany Zjednoczone Ameryki, ale także grupy terrorystyczne takie jak Dżabhat an-Nusra (Al-Qaeda w Syrii).

Zgodnie z raportem Associated Press, Abu Muhammed al-Golani lider terrorystycznego ugrupowania Dżabhat an-Nusra wezwał wszystkie grupy rebeliantów w regionie do zjednoczenia i ataków na wioski, w których utrzymują się członkowie mniejszości ? Alawici ? zwolennicy prezydenta Syrii Baszara al-Assada. Ponadto zwrócił się do ludności muzułmanów w Federacji Rosyjskiej z apelem o dokonywanie ataków na osoby cywilne, jeśli Rosja będzie robić to w Syrii.

Komentarz w sprawie ataku wydał także Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow.

To ?atak terrorystyczny? – powiedział Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow. Ogłosił iż trwają wspólne prace z władzami syryjskimi mające na celu ustalenie winnych ataku.

?To jest … prawdopodobnie przeznaczony temu, by zastraszyć zwolenników walki z terroryzmem i zapobiec walce z ekstremistami,? powiedział Ławrow.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.