AgustaWestland podpisało porozumienie w sprawie offsetu o wartości 800 mln euro

Włoska firma AgustaWestland, która jest właścicielem PZL-Świdnik, podpisała porozumienia o współpracy w sprawie projektów offsetowych o łącznej wartości niemal 800 mln euro z czterema kluczowymi przedsiębiorstwami polskiego sektora obronnego. Porozumienie powiązane jest z ofertą spółki PZL-Świdnik uczestniczącej w przetargu na dostawę 70 wielozadaniowych śmigłowców dla polskich Sił Zbrojnych.

Łącznie z projektami offsetowymi, w sprawie których podpisano porozumienia o współpracy, propozycja AgustaWestland zakłada również realizację ponad 50 projektów z udziałem prawie 25 zagranicznych partnerów, którzy będą współpracować przy realizacji programu budowy śmigłowca AW149 dla polskiego MON z niemal 20 polskimi przedsiębiorstwami, reprezentującymi ponad 60% całego polskiego przemysłu obronnego. Wartość wszystkich zobowiązań offsetowych AgustaWestland liczona jest w miliardach EUR.

Umowa offsetowa z Fabryką Broni Radom dotyczyć będzie produkcji podzespołów do struktur lotniczych śmigłowców produkowanych w Świdniku. Natomiast Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy będą pełnić funkcję centrów serwisowych i remontowych. Zakłady Mechaniczne Tarnów odpowiedzialne będą za produkcję broni oraz systemów uzbrojenia, jak też zasobników na amunicję oraz systemów mocowania broni do śmigłowca AW149, a w przyszłości również bieżące utrzymywanie systemów uzbrojenia, w tym realizację przeglądów, napraw i remontów.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=M8YGaVCPJuw]

Źródło: www.pzl.swidnik.pl

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.