fot. Karen Minasyan / AFP.

Azerbejdżan ogłosił jednostronne zawieszenie broni

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu ogłosiło jednostronne zawieszenie broni z Armenią, po walkach które wybuchły w nocy z piątku na sobotę w rejonie Górskiego Karabachu. W walkach zginęło do tej pory 30 żołnierzy.

Oficjalny komunikat MON głosi, że Azerbejdżan, przejawiając dobrą wolę, zdecydował jednostronnie o zaprzestaniu wrogich aktów. Ponadto, ostrzeżono, że jeśli siły armeńskie nie zaprzestaną prowokacji, Azerbejdżan wyzwoli wszystkie terytoria okupowane przez Armenię. Azerski MON poinformował także o wzmacnianiu strategicznych pozycji wyzwolonych w czasie walk w piątek i sobotę. Chodzi o kilka strategicznych punktów zajętych na terenie kontrolowanym dotąd przez oddziały proormiańskie.

Krótko po ogłoszeniu rozejmu, rzecznik Ministerstwa Obrony Górskiego Karabachu, Dawid Babajan powiedział, że walki trwają nadal na południowy wschód i północny wschód od granicy spornego regionu.

Walki azersko-armieńskie w Górnym Karabachu wybuchły w dniu 2 kwietnia br. po zestrzeleniu przez Ormian śmigłowca szturmowego Mi-24, należącego do Azerbejdżańskich Sił Zbrojnych i śmierci 12 żołnierzy tego kraju (czytaj więcej: Armenia zestrzeliła azerski śmigłowiec).

Według agencji AFP, w piątek i w sobotę łącznie w walkach zginęło 18 żołnierzy armeńskich i 12 azerskich. Obie strony konfliktu poinformowały również o ofiarach wśród ludności cywilnej, bez sprecyzowania ich liczby.

whoruleswhere.files.wordpress.com

Źródło: whoruleswhere.files.wordpress.com

>>>>O genezie konfliktu czytaj tutaj: Geneza konfliktu o Górski Karabach <<<<

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.