Koncepcja samolotu, wykorzystującego technologię lasera z soczewkami atmosferycznymi (LDAL) do jonizacji wybranego fragmentu atmosfery. / fot. BAE Systems.

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Jak twierdzą inżynierowie z BAE Systems, w ciągu następnych 50 lat pole bitwy może zostać całkowicie zrewolucjonizowane przez lasery z soczewkami atmosferycznymi (LDAL), które mogą pełnić dwojakie funkcje: wzmacniać lub zmieniać bieg fal elektromagnetycznych, by zwiększyć możliwości obserwacji obiektów przeciwnika lub zakłócić jego własne emitery laserowe, podczerwieni oraz radiowe.

W niedzielę, 15 stycznia br. brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems ujawnił koncepcję lasera z soczewkami atmosferycznymi (Laser Developed Atmospheric Lens; LDAL) nad którym rozpoczęto wstępne prace. Koncepcja, opracowana przez inżynierów BAE Systems z zakładów lotniczych w Warton (w hrabstwie Lancashire), została pozytywnie oceniona przez Radę Nauki i Technologii (Science and Technology Facilities Council; STFC) na Rutherford Appleton Laboratory (Oxfordshire) oraz przedsiębiorstwo LumOptica, zajmujące się systemami laserowymi i optycznymi.

Według pomysłodawców, LDAL może wykorzystywać i symulować zjawiska powszechne w przyrodzie: właściwości odblaskowe jonosfery i pustynnych miraży. Jak wiadomo, występująca na wysokości powyżej 50?60 km nad powierzchnią Ziemi, jonosfera ma właściwości odbijania fal radiowych, co pozwala im na przebycie ogromnych odległości. Podobnie jest z mirażami, gdy światło załamane przez gorące powietrze dociera pozornie do odbiorcy z większej odległości lub innego kierunku. Inżynierowie chcą sztucznie symulować te właściwości z pomocą lasera impulsowego dużej mocy oraz zjawiska Kerra, tymczasowo jonizując lub podgrzewając fragment atmosfery w sposób uporządkowany, zmieniając jego właściwości optyczne, tworząc efekt lustra, szklanych soczewek lub płytek strefowych Fresnela, które z kolei pozwalają na załamanie, odbicie lub dyfrakcję (ugięcie) fal elektromagnetycznych.

Jak twierdzą inżynierowie, opanowanie powyższych zdolności pozwoli na osiągnięcie znacznych korzyści na polu walki, gdyż siły zbrojne różnych państw coraz szerzej używają sygnałów elektromagnetycznych: świetlnych (lasery), podczerwieni i radiowych do prowadzenia ataku, rozpoznania i łączności.

Samolot, wykorzystujący koncepcję LDAL mógłby wytworzyć soczewki refrakcyjne, które pozwoliłyby na prowadzenie rozpoznania z ogromnych odległości, z których normalnie jest to niewykonalne przy użyciu tradycyjnych soczewek, dzięki czemu nie musiałby nawet zbliżyć się do przestrzeni powietrznej przeciwnika oraz otrzymałby obraz wysokiej rozdzielczości. Drugim atutem LDAL jest możliwość przeciwdziałania wrogim systemom laserowym, które mogą w przyszłości być wykorzystywane np. do obrony przeciwlotniczej. Wspomniany samolot jonizując fragment atmosfery mógłby zakłócić, zatrzymać lub przekierować wiązkę laserową wymierzoną w niego przez przeciwnika. Oba zastosowania koncepcji LDAL wyjaśnia poniższy film:

Prof. Nick Colosimo, futurysta i technolog BAE Systems ocenił prace nad koncepcją LDAL pozytywnie:

Pracując z jednymi z najlepszych umysłów naukowych w Wielkiej Brytanii, jesteśmy w stanie połączyć wschodzące i przełomowe technologie i rozwijać krajobraz potencjalnych technologii wojskowych w taki sposób, że 5 lub 10 lat temu, wielu nigdy nie sądziło, że są możliwe.

Z kolei prof. Bryan Edwards, szef futurystycznych programów STFC z zakresu obrony i bezpieczeństwa ocenił, że:

W tym projekcie ewaluacji zespół Central Laser Facility STFC ściśle współpracował z kolegami z BAE Systems i poprzez wykorzystanie naszej wspólnej wiedzy i możliwości, udało nam się zidentyfikować nowe sposoby dla najnowocześniejszych technologii, a nasze zrozumienie podstawowych procesów i zjawisk fizycznych ma potencjał, by przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i obrony Wielkiej Brytanii.

Craig Stacey, dyrektor wykonawczy LumOptica również pozytywnie ocenił koncepcję LDAL:

Jest to niezwykle ekscytujący okres w fizyce laserowej. Nowe technologie pozwolą nam wejść na nowe obszary nauki i odkrywania coraz to nowych zastosowań. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z BAE Systems w sprawie stosowania takich technologii zmieniających ?reguły gry?, oceny koncepcji, które zbliżają się do granic tego, co jest fizycznie możliwe, a co może być osiągnięte w przyszłości.

Źródło: baesystems.com: Directed energy atmospheric lens could revolutionise future battlefields

Czytaj także:

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Broń laserowa dla śmigłowców szturmowych Apache?

Broń laserowa na wyposażeniu US Army już w 2025 roku?

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Chińscy żołnierze posiadają karabiny laserowe

Działko laserowe dla F-35?

Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser

Udany test miniaturowej broni laserowej

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.