Fot. kam.lt.

Baltic Air Policing: Polskie F-16 wylądowały na Litwie [FOTO]

W dniu 28 kwietnia br. do 1. Bazy Lotniczej w Szawlach na Litwie przyleciały cztery polskie myśliwce wielozadaniowe F-16C ?Jastrząb?, w ramach swojego pierwszego rozmieszczenia podczas operacji NATO Baltic Air Policing (BAP).

Szawle. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy, w piątek 28 kwietnia br. do 1. Bazy Lotniczej w Szawlach na Litwie przyleciały cztery polskie myśliwce wielozadaniowe F-16C ?Jastrząb? w ramach swojego pierwszego rozmieszczenia w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) ?Orlik? 7 podczas operacji NATO Baltic Air Policing (BAP), którego dowódcą został ppłk pil. Piotr Ostrouch. Polacy będą wspierani przez C.15 Hornet (jest to lokalne oznaczenie F-18A+/B+), należące do Hiszpańskich Sił Powietrznych (Ejército del Aire).

Samoloty, które zastąpiły 43. rotację składającą się z czterech holenderskich F-16AM Fighting Falcon, skierowano z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny, a do ich obsługi przydzielono 140 żołnierzy i pracowników wojska. Polska rotacja zakończy się w dniu 31 sierpnia br. Informacja o planowanym debiucie polskich ?Jastrzębi? nad niebem Litwy, Łotwy i Estonii pojawiła się w połowie lutego br. (czytaj więcej: Pierwszy dyżur polskich F-16 na Litwie już w maju).

Jak pokazują zdjęcia udostępnione m.in. przez Ministerstwo Obrony Litwy, polskie maszyny zostały uzbrojone w rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder oraz średniego zasięgu AIM-120C-5 AMRAAM.

Fot. Twitter via @M3t4_tr0n.

Fot. kam.lt.

Fot. kam.lt.

Fot. kam.lt.

Baltic Air Policing (BAP) to kryptonim operacji wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzonej nieprzerwanie od marca 2004 roku w samach tzw. Sił Szybkiego Reagowania NATO. Celem operacji jest obrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy oraz Estonii ? krajów członkowskich NATO nieposiadających wystarczających środków lotniczych i zdolności do zabezpieczania wykonywania tego typu zadań. Przypominamy, że zgodzie z ustaleniami w NATO, ochrona przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich odbywa się w systemie rotacji ? każda trwa cztery miesiące (wcześniej było to okres 3 miesięcy ? przyp. red.). Stałymi bazami misji są 1. Baza Lotnicza w Szawlach, ulokowana przy międzynarodowym porcie lotniczym o tej samej nazwie oraz baza lotnicza Ämari w Estonii.

Intensywność działań

Warto przypomnieć, że w styczniu br. Bałtycka Agencja Prasowa, powołując się na oświadczenie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Litwy, ujawniła, że w 2016 roku, myśliwce NATO biorące udział w operacji BAP przechwyciły aż 110 rosyjskich wojskowych statków powietrznych nad Morzem Bałtyckim (czytaj także: BNS: W 2016 roku NATO przechwyciło 110 rosyjskich maszyn nad Bałtykiem). W związku z tym należy się spodziewać, że służba polskich lotników może okazać się bardzo intensywna.

Polska uczestniczyła w tej NATO-wskiej operacji już pięciokrotnie, lecz wówczas kontyngent lotniczy składał się z myśliwców frontowych MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum), uzbrojonych w kierowane termicznie pociski powietrze-powietrze bliskiego zasięgu R-60M Wympieł (AA-8 Aphid) czy R-73 Wympieł (AA-11 Archer), a poszczególne rotacje trwały od 30 grudnia 2005 roku do 31 marca 2006 roku, od 15 marca do 30 lipca 2008 roku, od 26 kwietnia do 31 sierpnia 2012 roku, od 30 kwietnia do 1 września 2014 roku oraz od 1 stycznia do 1 maja 2015 roku.

Źródło:

kam.lt: Aviacijos baz?je Šiauliuose vyks NATO oro policijos misiją Baltijos valstyb?se vykdanči? karini? vienet? pasikeitimo ceremonija

Czytaj także:

F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

Litwa: Zakończono pierwszą fazę budowy 2 z 4 stacji radiolokacyjnych

Tysięczna misja AWACS-a nad wschodnią flanką NATO

Kownacki: pociski JASSM dla F-16 dotarły do Polski

Polskie MiG-29 będą bronić nieba Rumunii i Bułgarii

Polskie MiG-i poleciały do Bułgarii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.