Colt Defense LLC logo / Wikimedia Commons
Colt Defense LLC logo / Wikimedia Commons

Bankructwo Colta

Słynny amerykański Colt Defense LLC ogłosił niewypłacalność. Istniejący od 160 lat producent broni palnej złożył wniosek o upadłość, spowodowany spadającym popytem zarówno ze strony rządu amerykańskiego, jak i innych odbiorców.

Zadłużenie spółki wynosi 355 milionów USD, jednakże szefostwo chce je zmniejszyć przed sądem. W firmie ma dojść do restrukturyzacji, podczas której nie zostanie przerwana produkcja broni. Spadek popytu na broń ze strony armii amerykańskiej tłumaczony jest wycofaniem się wojsk z Iraku i Afganistanu, a do tego utratą w 2013 roku rządowego kontraktu na 77 mln USD, obejmującego dostawy od 10 do 120 tysięcy karabinków M4/M4A1, który przyznano firmie FN Manufacturing Inc. (FNMI), amerykańskiemu oddziałowi słynnej belgijskiej marki.

Colt jest producentem takich słynnych konstrukcji jak: policyjne rewolwery Colt .357, pistolety pół-automatyczne Colt M1911 czy rodzina karabinków automatycznych AR-15, obejmującą modele M16, M4 czy Colt Commando.

Firmę, która wtedy nazywała się Colt’s Manufacturing Company z siedzibą w Hartford (Connecticut), założył w 1855 roku Samuel Colt. Konstruktor swój pierwszy prototyp rewolweru kapiszonowego opracował już w 1830 roku, a po wielu ulepszeniach zgłosił go w dniu 18 grudnia 1835 roku jako wynalazek, uzyskując amerykański oraz angielski patent.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.