Rezerwiści utworzą batalion OT

W ramach nadciągającego międzynarodowego ćwiczenia wojskowego „Dragon-15” weźmie udział 5 Batalion Obrony Terytorialnej skompletowany w całości żołnierzy rezerwy. Na potrzeby sformowania batalionu w dniach 6-7 października odbyło się uroczyste wcielenie przeszło 200 żołnierzy rezerwy.

Będzie to zarazem pierwszy przypadek udziału oddziału Obrony Terytorialnej w tego typu przedsięwzięciu wspólnie z wojskami sojuszniczymi. Żołnierzy wcielono podczas krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych, które odbyły się w miejscowości Grupie koło Grudziądza. Zanim jednak rezerwiści wezmą udział ćwiczeniu, muszę przejść tygodniowe indywidualne i zagrywające szkolenie w Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie. Następnie przez dziesięć dni żołnierze będą brali udział w ćwiczeniu sztabowym.

Dla wielu wcielonych żołnierzy będzie to duże wyzwanie, choć jak sami podkreślają jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie dawnych doświadczeń i nabycia nowych umiejętności. 5 BOT na czas ćwiczenia, kryzysu i wojny został podporządkowany bezpośrednio Szefowi Inspektoratu Sił Zbrojnych. Jest to szczególne wydarzenie w dziedzinie obronności, gdyż po raz pierwszy od czasu przywrócenia szkolenia rezerwistów rozpoczęło się formowanie i ćwiczenie jednolitego i zwartego pododdziału jako nowo sformowanej jednostki. Jednostki specyficznej, gdyż stanowiącej komponent terytorialny. Do tej pory rerzerwiści stanowili uzupełnienie mobilizacyjne jednostek wojsk operacyjnych. Można przypuszczać, iż resort Obrony Narodowej w ten sposób sprawdza możliwości wtorzenia struktur wojsk obrony terytroialnej i ich współdziałania z wojskami operacyjnymi. Oceny przyjętych założeń i rozwiązań będzie można dokonać dopiero po zakończeniu ćwiczeń „Dragon-15”.

Źródło:

INSPEKTORAT WSPARCIA SIŁ ZBROJNYCH

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.