Fot. Leonardo.

BIDEC 2017: Zmodernizowany czołg M60A3 od Leonardo [WIDEO]

Podczas międzynarodowej wystawy zbrojeniowej i konferencji BIDEC 2017 w Bahrajnie, włoskie konsorcjum Leonardo zaprezentowało pakiet modernizacyjny dla czołgu podstawowego M60A3.

Podczas międzynarodowej wystawy zbrojeniowej i konferencji BIDEC (Bahrain International Defence Exhibition and Conference) 2017 w Bahrajnie, która odbyła się w dniach 16-18 października br. w Bahrain International Exhibition & Convention Centre w Manamie, włoskie konsorcjum Leonardo zaprezentowało pakiet modernizacyjny dla czołgu podstawowego M60A3.

Jak podkreślają Włosi, oferowany pakiet modernizacyjny ma zwiększyć siłę ognia, mobilność i ochronę załogi jako podstawowe wymagania taktyczne na polu walki zgodne ze standardami czołgu podstawowego 3. generacji. Proponowane rozwiązania mają dotyczyć nie tylko nowo wyprodukowanych czołgów, ale także modernizację pozostających w służbie wozów. Według producenta ma to być opłacalna dla użytkowników modernizacja z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań technologicznym.

Modułowe wyposażenie czołgu składa się z armaty gładkolufowej 120 mm z lufą o długości 45 kalibrów, takiej samej jaką zastosowano w kołowym wozie bojowym Centauro II (o małym odrzucie), z najnowszym systemem kierowania ogniem i termowizją, optyką dzienno-nocną oraz zwiększonej ochrony balistycznej. Jak zapewniają Włosi, nowe rozwiązania nie wymagają poniesienia dodatkowych kosztów utrzymania, logistyki i szkolenia obsługi technicznej.

Armata, wyprodukowana przy zastosowaniu najnowszej generacji stali, charakteryzuje się zastosowaniem nowych technologii i zmniejszoną masą, co przyczynia się do zapewnienia doskonałych osiągów. Z kolei zastosowany hamulec wylotowy, zapewniający mały odrzut podczas strzału, ogranicza naprężenia konstrukcyjne kadłuba, a tym samym eliminuje zagrożenia związane z integracją wieży i podwozia bazowego.

Dodatkowo, czołg otrzymał lekkie, zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Hitrole, wyposażone w karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub 7,62 mm lub automatyczną wyrzutnię granatów kal. 40 mm, wspierane przez dzienną kamerę telewizyjną, noktowizję i dalmierz laserowy, które umożliwia panoramiczny nadzór w zakresie 360° wokół wozu z bezpiecznej pozycji wewnątrz niego. Pakiet obejmuje także ulepszony power-pack, zapewniający zwiększoną moc silnika, która gwarantuje wyższy stosunek mocy do masy. Oprócz dodatkowego, modułowego opancerzenia, przeżywalność na polu walki zapewnia automatyczny system wykrywania i tłumienia ognia i detonacji (Automatic Fire and Explosion Sensing and Suppressing; AFSS), umieszczony wewnątrz czołgu.

Oprócz zastosowania powyższych rozwiązań, producent zobowiązuje się do przeprowadzenia remontu generalnego czołgu i przeglądu podsystemów pokładowych, wydłużenia jego żywotności, co ma przynieść korzyści ekonomiczne użytkownikom.

WIDEO:

Dla kogo modernizacja M60A3?

Obecnie, 16 państw użytkuje jeszcze czołgi podstawowe M60A3 i to do nich jest skierowana powyższa modernizacja:

  • Arabia Saudyjska (M60A3 TTS);
  • Bośnia i Hercegowina (40 z 85 zamówionych M60A3 TTS);
  • Bahrajn (180 M60A3 TTS);
  • Brazylia (91 M60A3 TTS);
  • Egipt (1.016 M60A3);
  • Grecja (dostarczono 312 M60A3 TTS, z czego 101 jest w służbie, reszta pozostaje w rezerwie);
  • Hiszpania (17 M60A3 TTS);
  • Jordania (182 M60A3);
  • Liban (10 z 66 dostarczonych M60A3);
  • Maroko (260 M60A3 TTS i 167 M60A3);
  • Oman (93 M60A3);
  • Portugalia (96 M60A3 TTS);
  • Sudan (20 M60A3);
  • Tajwan (450 M60A3 TTS);
  • Tajlandia (125 ex-amerykańskich M60A3 TTS);
  • Tunezja (84 M60A3 TTS);
  • Turcja (658 M60A3 TTS) (czytaj także: Turcja zmodernizuje 200 czołgów podstawowych).

Hiszpański czołg podstawowy M60A3 TTS, należący do Piechoty Morskiej (Infantería de Marina). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródło:

leonardocompany: The M60 A3 Programme: From the tank to the third-generation armoured vehicle

Czytaj także:

Prezentacja uzbrojonej wersji samolotu M-346 Master

Leonardo powraca do gry w programie T-X

Leonardo zbuduje następcę włoskich śmigłowców AW129 Mangusta

Leonardo: M-345 HET oblatany

Leonardo: trwają testy bezzałogowego śmigłowca SW-4 ?SOLO?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.