Bitwa o Narwik. 62 dni desperackiej walki – recenzja

Bitwa o Narwik rozegrana pomiędzy siłami alianckimi, a Niemcami stała się tematem nieco „zakurzonym”, bowiem od kilku lat w Polsce nie pojawiła się na jej temat żadna nowa publikacja. Z wielką nadzieją przyjąłem fakt, że za sprawą Wydawnictwa Znak na krajowym rynku ukazała się książka „Bitwa o Narwik. 62 dni desperackiej walki” autorstwa Asbjorna Jaklina podejmująca temat tego ważnego starcia.

Asbjorn Jaklin jest norweskim dziennikarzem, autorem książek historycznych i kryminałów. Wspomniana książka jest drugim tytułem tego autora, po który można sięgnąć na polskim rynku. Poprzednia pozycja „Wojna Hitlera na północy Europy” oraz omawiana monografia poświęcona bitwie o Narwik jasno wskazują, iż II wojna światowa terenie Skandynawii to temat w którym autor ma najlepsze rozeznanie i dobrze się w nim czuje.

Narwik miał olbrzymie znaczenie strategiczne dla III Rzeszy, bowiem to właśnie tam znajdował się jedyny w północnej Norwegii niezamarzający port. To właśnie przez ten port Niemcy transportowali większość rudy żelaza kupowanej w Szwecji, tak potrzebnej im w przemyśle zbrojeniowym. Ponadto zdaniem niemieckich planistów wojennych, Norwegia miała stać się dobra bazą wypadową do ataku na Wielką Brytanię. Stoczona w dniach od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku bitwa o Narwik pomiędzy siłami alianckimi, a Niemcami była ważna również z kilku innych powodów. Po pierwsze siły aliantów zachodnich po praz pierwszy na taką skalę prowadziły walkę z III Rzeszą, kolejnym ważnym elementem był udział Polaków, którzy po klęsce wrześniowej mieli kolejną szansę walki z Niemcami. Walki pod Narwikiem po raz kolejny udowodniły, że niemiecka machina wojenna posiada swoje wady i nie jest niepokonana. W czasie działań w Norwegii świat po raz kolejny mógł dowiedzieć się o „rycerskości” Niemców.

Książka zbudowana jest na zasadzie kroniki z 62 dni walk, jednak nie każdy dzień został szczegółowo opisany. Główna narracja to 44 rozdziały, które informują czytelników o najważniejszych wydarzeniach na froncie pod Narwikiem. Warto w tym momencie podkreślić, że autor sięgnął po szerokie spectrum źródeł, dzięki temu otrzymujemy obraz walki widziany oczami Norwegów, aliantów i Niemców. Narracja opiera się na wspomnieniach zarówno zwykłych ludzi zaskoczonych przez wojnę jak i żołnierzy wszystkich walczących stron. Chociaż książka poświęcona jest bitwie w błędzie jest ten który spodziewa się sensu stricte historii wojskowości z opisem działania poszczególnych jednostek. Chociaż historia militarnych zmagań stanowi temat przewodni to spora część narracji opowiada o zachowaniu cywilów w tych trudnych chwilach ich poświęceniu, a także postawie do walczących stron. Osobiście ten zabieg bardzo mi się podoba, bowiem sprawia że książkę czyta się z dużą przyjemnością.

Jedynym niedosytem jaki można odczuć po lekturze książki jest dosyć skąpy opis poczynań Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich walczącej od ósmego maja w Norwegii i mającej spory wpływ na zwycięstwo sprzymierzonych pod Narwikiem.

Niezwykle wartościowym elementem książki jest siedem kolorowych map, przedstawiających wybrane walki opisywane na kartach książki. Podobnie jak inne książki z „czarnej serii wydawnictwa Znak” książka posiada dobrą szatę graficzną, twardą oprawę i przyjemny dla oka układ czcionki.

Podsumowując książka „Bitwa o Narwik. 62 dni desperackiej walki” jest bardzo wartościową pozycją na rodzimym rynku wydawniczym, pozwala spojrzeć na walki w Norwegii z punktu norweskiego punktu widzenia. Polecam gorąco publikacje wszystkim miłośnikom II wojny światowej! 


Autor: Jaklin Asbjorn

Tytuł: Bitwa o Narwik

Wydawnictwo: Znak

Oprawa: twarda z obwolutą

Rok wydania: 2021

ISBN:  9788324079315

Liczba stron: 464

Format:  150 x 235 mm

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.