Okręt podwodny projektu 941 Akuła (w kodzie NATO - Typhoon) na pełnym morzu. Źródło: wikimedia.org

Bliżej nieokreślony casus rosyjskiego OP TK-208 Dmitrij Donskoj w pobliżu Archipelagu Sztokholmskiego.

Rosyjskie serwisy internetowe twierdzą, że u brzegów Szwecji zatonął TK-208 Dmitrij Donskoj – okręt podwodny projektu 941, typu Akuła (według NATO: typ Typhoon) o napędzie atomowym. Skonstruowany do przenoszenia dwudziestu rakietowych pocisków balistycznych klasy SLBM – R-39. Załoga 165 osób.
TK-208 pozostał jedynym czynnym dziś okrętem tego typu, niepełniącym jednak służby operacyjnej, wykorzystywanym natomiast jako platforma testowa, zwłaszcza pocisków balistycznych R-30 Buława.

Nieoficjalnie: szuka się uszkodzonego rosyjskiego okrętu podwodnego u wybrzeży Szwecji. Z kolei rosyjskie portale internetowe podają, że u wybrzeży Szwecji tonie TK-208. Skandynawskie media piszą tylko o uszkodzonym okręcie u wybrzeży Szwecji.
Dziennik „Svenska Dagbladet” napisał , że już w czwartek szwedzkie służby nasłuchu radiowego wychwyciły rozmowę po rosyjsku na częstotliwości wykorzystywanej przez Rosję w sytuacjach alarmowych. Następnego dnia, około południa, namierzono obcy obiekt w rejonie zatoki Kanholmsfjärden i rozpoczęto poszukiwania. Wieczorem znów wychwycono rozmowę, tym razem zaszyfrowaną. Połączenie odbywało się między obiektem a rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Typhoon3

Okręt podwodny projektu 941 Akuła (w kodzie NATO – Typhoon) na pełnym morzu. Źródło: wikimedia.org

Tymczasem rosyjskie strony internetowe niezależnych mediów publikują – odmienne od stanowiska Moskwy, teorie dotyczące rosyjskiego okrętu.
Przed chwilą dzwonił znajomy ze sztabu Floty Północnej Federacji Rosyjskiej. U brzegów Szwecji tonie Dmitrij Donskoj. Putin nie pomaga. Wszystko jak z Kurskiem. – podał rosyjski działacz opozycyjny z Moskwy Paweł Szechtman na Twitterze.
Jednocześnie po południu na rosyjskiej wersji Wikipedii w rozdziale ?TK-208 Dmitrij Donskoj?, kilkakrotnie pojawiały się i były kasowane dane o zatonięciu tegoż okrętu 17 października 2014 r. w wodach terytorialnych Szwecji. Bez względu na sygnały SOS, pomoc nie została okrętowi udzielona. W wyniku czego cała załoga zginęła – napisali internauci. Jednak wpis został wkrótce ponownie skasowany.

Obawy Rosjan podziela szwedzki ekspert ds. bezpieczeństwa z Szwedzkiej Narodowej Akademii Obrony w Sztokholmie (Försvarshögskolan, FHS) Thomas Ries w rozmowie z SvD. – Obecnie priorytetem Rosji jest to, aby okręt podwodny nie został zlokalizowany. Albo muszą się ukrywać, albo umrzeć. Najprawdopodobniej, marynarze otrzymali rozkaz, że w żadnym wypadku nie mogą być przechwyceni, albo ujawnić swoją tożsamość. ? stwierdził Ries.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało komunikat, w którym władze stwierdzają, że nic nie wiedzą o obecności rosyjskich okrętów u wybrzeży Szwecji. Jest to jedyna oficjalna reakcja Moskwy na spekulacje, jakoby rosyjski okręt podwodny uległ awarii w pobliżu Archipelagu Sztokholmskiego.

Warto przypomnieć, iż w okresie Zimnej Wojny że w okresie jednostki Radzieckiej Marynarki Wojennej  wielokrotnie pojawiały się w pobliżu szwedzkich wód terytorialnych.
Wypada również dodać, iż gdy w sierpniu 2000 r., gdy podczas wielkich letnich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa doszło do katastrofy atomowego OP Kursk, rosyjskie władze przez kilka dni ukrywały ten fakt.

Dowództwo szwedzkich sił zbrojnych oficjalnie nie potwierdza doniesień, że poszukiwany jest rosyjski okręt podwodny. Informuje jedynie, że na Bałtyku prowadzona jest operacja wywiadowcza w celu sprawdzenia czy doszło do obcej aktywności na szwedzkich wodach .

Archipelag Sztokholmski rozciąga się od Sztokholmu 60 km w kierunku wschodnim. Równoleżnikowo leży wzdłuż wybrzeży regionów terytorialnych Södermanland oraz Sztokholm. Archipelag Sztokholmski oddzielony jest od Wysp Alandzkich (w Zatoce Botnickiej) cieśniną Kvarken Południowy. Archipelag składa się z około 24 tysięcy wysp i wysepek, stanowiąc największy archipelag Szwecji i jeden z największych na Bałtyku.

Mapa Sztokholmu (kolor różowy) i Archipelagu Sztokholmskiego. Źródła: wikimedia.org

Mapa Sztokholmu (kolor różowy) i Archipelagu Sztokholmskiego. Źródła: wikimedia.org

Trasy żeglugowe statków płynących do Sztokholmu wiodą przez archipelag. Obecnie wytyczone są 3 główne przejścia ? w pobliżu wysp Landsort, Sandhamn oraz Söderarm.

Wyznawca teorii wojennomorskich Mahana, Colomba i Corbetta. Gorący orędownik propagowania doktryny Nawalizmu na gruncie medialnym i społecznym w naszym kraju. Zainteresowania: wszystko co związane z budownictwem okrętowym oraz strategią i taktyką wojen morskich wieku pary, od okresu wojny krymskiej do okresu interwencji British Baltic Force w trakcie rosyjskiej wojny domowej włącznie. Dla stosownej przeciwwagi umysłowej, pochłania go również tematyka alianckich bombardowań powietrznych na niemieckie ośrodki miejskie w toku II WŚ oraz historia i rozwój "skrzydła bombowego" Rządu JKM - RAF Bomber Command.