Artystyczna wizualizacja zmodernizowanych śmigłowców CH-47F Block 2. / fot. Boeing.

Boeing otrzymał kontrakt na budowę śmigłowców Chinook następnej generacji

W dniu 28 lipca br. amerykański koncern zbrojeniowy Boeing Company poinformował o otrzymaniu kontraktu na budowę i testy trzech prototypów zmodernizowanego ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook Block 2, których program pozwoli na wydłużenie łącznego czasu służby maszyn tego typu w US Army do 100 lat.

W piątek, 28 lipca br. amerykański koncern zbrojeniowy Boeing Company poinformował o otrzymaniu kontraktu o wartości 276 mln USD od Departamentu Obrony na budowę i testy trzech prototypów zmodernizowanego ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47F Chinook Block 2. Jest część programu modernizacyjnego floty największych śmigłowców US Army, którego pierwsza faza, tj. uaktualnienia starszych CH-47D do wariantu CH-47F ma zakończyć się w przyszłym roku (tak, aby armia posiadała łącznie 473 maszyny w tej wersji).

Faza druga, którą właśnie formalnie rozpoczął gigant zbrojeniowy zapewni miejsca pracy w filadelfijskich zakładach przez następne 20 lat oraz wydłużenie służby operacyjnej tych maszyn do lat 60. XXI wieku, co oznacza, że łączny ich czas w Armii przekroczy 100 lat (pierwsze warianty produkcyjne weszły na wyposażenie US Army w 1962 roku – przyp. red.).

Płk Greg Fortier, odpowiedzialny w US Army za program śmigłowców transportowych (Cargo), powiedział:

Jedyny ciężki śmigłowiec transportowy Armii istnieje, aby dostarczyć dowódcom polowym odpowiednich możliwości. Dział „Cargo” chce wdrożyć wysiłki płk Roba Barrie’ego dotyczące uruchomienia tego ważnego programu i dostarczenia adaptacyjnej maszyny. Zwiększenie ładowności użytecznej zwiększy zdolności na polu bitwy i przygotuje śmigłowce Chinook do jeszcze lepszych osiągów w przyszłości.

Ulepszony układ przeniesienia napędu przeniesie większą moc z silników do całkowicie nowego systemu tandemowych rotorów z kompozytowymi śmigłami o skośnych końcówkach (Advanced Chinook Rotor Blades), których testy zakończono w styczniu br., zapewniające dodatkowy udźwig o prawie 700 kg (1.500 funtów). Obecna konfiguracja sześciu zbiorników paliwa, po trzy z każdej strony, zostanie zastąpiona dwoma większymi, dzięki czemu śmigłowiec zabierze więcej paliwa przy zmniejszonej masie. Ponadto, struktura kadłuba zostanie wzmocniona w krytycznych obszarach, aby umożliwić przenoszenie dodatkowych ładunków.

Pierwsze informacje o planach wydłużenia służby floty CH-47F pojawiły się na początku stycznia br. Portal Scout Warrior informował wówczas, że US Army chce przeprowadzić głęboką modernizację, obejmującą zwiększenie udźwigu i masy całkowitej (m.in. haku i dźwigu), a także uaktualnić awionikę swoich maszyn (czytaj więcej: Armia USA chce utrzymać w linii śmigłowce Chinook łącznie 100 lat).

Jak informuje Boeing, budowa i testy prototypów rozpoczną się w przyszłym roku, dzięki czemu dostawy seryjnych maszyn dla US Army rozpocznie się w 2023 roku. Koncern spodziewa się, że wojsko zechce zmodernizować ponad 500 śmigłowców CH-47F do standardu Block 2.

Advanced Chinook Rotor Blades podczas testów na istniejącym śmigłowcu Chinook. / fot. Boeing.

Źródła:

boeing.mediaroom.com: Boeing to Modernize, Add Muscle to Next-Generation Chinook

boeing.com: New Chinook Composite Blades Proven

Czytaj także:

Singapur kupuje śmigłowce CH-47F Chinook i H225M Caracal

Ciężkie śmigłowce Chinook dla US Army

Holandia kupi 14 nowych śmigłowców Chinook

US Army: roboty tankujące śmigłowce szturmowe

Boeing i Sikorsky ujawniają koncepcję szturmowego wariantu SB>1 Defiant [WIDEO]

Boeing ujawnia F/A-18E/F Super Hornet Block III

Boeing dostarczy prawie 270 śmigłowców AH–64E Guardian dla USA i Arabii Saudyjskiej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.